Bělorusko? 90kiloví mládenci bijí policisty. A víte toto o USA? Kobza se v TV nekrotil

11.08.2020 7:31

V Bělorusku proběhly volby a jejich výsledky zpochybňují nejen politici, ale také demonstranti v ulicích běloruských měst. Demonstrace potlačuje tamní policie, dle jedné fotografie i českými zábleskovými granáty. O napjaté situaci s přesahem do globální politiky hovořili v 360° Pavlíny Wolfové místopředseda zahraničního výboru poslanecké sněmovny Jiří Kobza a předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer. A zatímco SPD se obává majdanizace, Fischer by rád pozval opoziční kandidáty na půdu Senátu, aby zjistil, jak jim může pomoci.

Bělorusko? 90kiloví mládenci bijí policisty. A víte toto o USA? Kobza se v TV nekrotil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jiří Kobza
reklama

Moderátorka Pavlína Wolfová se hned zkraje zeptala senátora, co si myslí o Lukašenkových obviněních, že demonstrace a nepokoje jsou organizovány z Čech. Fischer krátce odpověděl, že bez důkazů se jedná o dohad nebo dokonce nesmysl. Kobza připomenul, že ministr zahraničí Petříček prohlásil, že si není vědom toho, že by se nějaká státní organizace podílela na těchto demonstracích.

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19?

53%
hlasovalo: 7567 lidí

Wolfová poznamenala, že jsou zde i nestátní organizace a Kobza odvětil: „Neziskové organizace operují podle svých vlastních plánů a svých vlastních idejí, takže možnou účast nějakých aktivistů nemůžeme vyloučit.“ Ale souhlasil, že na to jsou potřeba důkazy. „Jestli Lukašenko tvrdí, že jsou tam čeští loutkovodiči, tak ať nějakého přivede za ruku, ať ho ukáže,“ shrnul. Fischer si osobně nedokázal představit, že by Lukašenko někoho takto přivedl, ale dodal, že v Česku sídlí rádio Svobodná Evropa, které se v Bělorusku může zdát jako manipulativní.

Moderátorka se pak věnovala fotografii zábleskového granátu s českým značením, která obletěla internet. Senátor připomenul, že vývoz takového materiálu podléhá licenčnímu řízení, na Bělorusko dokonce platí sankce, takže je potřeba fotografii analyzovat a prošetřit.

Anketa

Podporujete záměr EU, aby muž musel být dva měsíce povinně na rodičovské dovolené (Jinak by se zkrátila doba čerpání) ?

hlasovalo: 9282 lidí

Kobzy se následně Wolfová zeptala, jaké jsou oficiální vztahy mezi ČR a Běloruskem. Kobza se pousmál a připomenul, že to je týden, co s prezidentem Lukašenkem jednal americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který dle Kobzy nabízel dodávky amerického plynu a ropy, pokud by došlo k výpadku ruských dodávek. „Protože Rusko tlačí na Bělorusko pro větší integraci s Ruskem jako takovým. Takže já si myslím, že naše vztahy jsou, když můžu mluvit za SPD, tak my považujeme Bělorusko za zemi, která patří Bělorusům a je na nich, aby si tam udělali pořádek a vedli si to podle svého,“ vyjádřil se poslanec.

Fotogalerie: - Běloruská jaderná elektrárna II

První běloruská jaderná elektrárna, zde chladící v...
Ve výcvikovém centru
Zde se zaměstnanci učí reagovat na neočekávané sit...
A není to vůbec jednoduchá práce
Výběr řešení
Mezinárodní stupnice jaderných událostí. Stupně se...

Senátor doplnil, že volby, v nichž Lukašenko dle svého prohlášení zvítězil, nebyly pod dozorem pozorovatelské mise, protože ji Bělorusové nepozvali, což vrhá stín na jejich legitimitu a legitimitu vítěze. Wolfová dodala, že senátor navrhl pozvat běloruské prezidentské kandidáty do Senátu a zeptat se jich, jak jim je možné pomoci a senátor to potvrdil. „Kdybych si to neuměl představit, tak to neřeknu,“ dodal.

Tvrdil, že v Bělorusku nejsou řádně organizované politické strany či spolky a politická scéna připomíná Národní frontu. „Proto je potřeba také naslouchat, jak pomoci Bělorusům najít cestu mezi tlakem, který dostávají z jedné strany, ze strany Moskvy, a svojí vlastní cestou, kterou 20 let, možná 30 let určuje jediný politik. Který nemá pořádně vyzyvatele,“ radil senátor. Wolfová namítla, že pokud by se takové jednání konalo na půdě Senátu, už by se jednalo o oficiální akci, ale Fischer poznamenal, že před dvěma týdny schválili samostatné usnesení, ve kterém apelovali na Bělorusko, aby hlídalo průběh voleb, protože senátorům záleželo na jejich férovosti. „Když jsou férové volby, tak je autorita pro vládu. Když jsou otazníky u voleb, tak jsou otazníky u toho, kdo z těch voleb vzejde jako vítěz. A vidíme to i v ulicích. Tam nikdo neoslavuje, tam jsou spíš protesty a jsou ve třicítce měst. To už je vážná věc, a to bude také nutit současnou vládu, aby na to reagovala.“

Fotogalerie: - Běloruská jaderná elektrárna

První běloruská jaderná elektrárna roste nedaleko ...
Takto by měly vypadat její dva bloky
Její stavbu posvětil běloruský prezident Alexandr ...
Základní kámen jaderky
V blízkém městečku Ostrovec vzniklo informační cen...
Generální ředitel Státního podniku Běloruská jader...

Kobza zmínil, že se před natáčením pořadu díval na Sky News a CNN na bitky mezi policií a demonstranty. „Mě na tom zaujala jedna věc. Když jsem viděl ty demonstranty, kteří útočili na policisty, tak to byla parta mládenců, kde každý měl alespoň 90 kilo, bylo vidět, že sportovně jsou na tom velmi dobře. A podle toho, co tomu policistovi prováděli, tak bych řekl, že přesně věděli, co dělají. Takže si myslím, že tady se dostáváme už do pozice, kdy ty protivládní demonstrace zpochybňující výsledky voleb už se dostávají do hry, která přesahuje hranice Běloruska. Protože na jednu stranu možnost politicky rozkymácet politického spojence Moskvy musí být velice lákavá. Na druhou stranu, je tady možnost, že sám běloruský režim toto může použít, aby vyprovokoval potenciální oponenty, aby se odkryli a on je byl schopen identifikovat a... řeknu neutralizovat. Takže těch her tam bude probíhat spousta,“ shrnul opět situaci Kobza. Dodal, že v SPD odsuzují násilí jako prostředek politického boje. Ale obávají se, aby nedošlo k „majdanizaci“ protestů, která by vedla k rozvrácené zemi s občanskými nepokoji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Posaďte se. Prymula varoval z Partie: Pražská hygiena je přetížená, systém je na hraně. Budeme stoupat až na 8 tisíc denně. Jsem zděšen...

13:20 Posaďte se. Prymula varoval z Partie: Pražská hygiena je přetížená, systém je na hraně. Budeme stoupat až na 8 tisíc denně. Jsem zděšen...

Hostem nedělní Partie byl epidemiolog Roman Prymula, který před kamerami hlasitě bil na poplach. „Já…