Berlusconi odsouzen. A něco to prý znamená i pro nás...

27.10.2012 6:54

Dámy a pánové, kteří byli zvyklí spojovat politiku a byznys, jsou vyděšení, píše komentátor MF Dnes Martin Komárek v reakci na odsouzení bývalého předsedy italské vlády Silvia Berlusconiho. Ozvěna v Praze je prý ještě zvučnější než v Římě.

Berlusconi odsouzen. A něco to prý znamená i pro nás...
Foto: Bungarepublic.it
Popisek: Pověstné večírky italského expremiéra Silvia Berlusconiho inspirovaly autory stolní hry Bunga Republic
reklama

Možná se totiž i u nás dočkáme toho, co proběhlo v Itálii před dvaceti lety. Tehdy v rámci akce "mani pulite", tedy čisté ruce, smetla revoluce soudců celou politickou smetánku, která fungovala na bázi propracovaného klientelismu a korupci.

Symbolem této revoluce se stal soudce di Pietro. "Lence Bradáčové se přezdívá di Pietro v sukních a dvacetileté zpoždění odpovídá našemu zpoždění za temným světem," píše komentátor. Za vlády premiéra Petra Nečase se prý "odšpuntovaly" politické zátky, které bránily státním zástupcům v práci.

Ačkoli ne všichni se domnívali, že vláda soudců je správným řešením, korupční systém byl na nějakou dobu rozbit a k moci se dostali noví vůdci hlásající čistou politiku. "Jedním z nich byl brilantní řečník, brilantní šašek a mediální mág Silvio Berlusconi. Od počátku kariéry mu ale byly žaloby v patách. Vždy jim dokázal čelit. Teď, když ho finanční krize vyhodila z křesla, před spravedlností neutekl," popisuje Komárek.

Směřujeme k rovnosti před zákonem

Rozsudek zatím není pravomocný a není vyloučeno, že odvolací soud shledá Berlusconiho nevinným. Podstatné je prý ale to, že tento případ dokládá, že spravedlnost funguje a existuje rovnost před zákonem.

A i v České republice je znatelný posun k této rovnosti. "VIP spravedlnost", kterou byli dříve politikové tolik chráněni, například v souvislosti s kauzami Stanislava Grosse či Aleše Řebíčka, se postupně vytrácí.

"Itálii i Česko, přestože jejich politický systém není vzorný, zdá se, směřují mezi země, kde se měří všem stejně," uzavírá komentátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zakázat komunisty a další! O to v podstatě jde, přiznali z Milionu chvilek. Jenže...

12:21 Zakázat komunisty a další! O to v podstatě jde, přiznali z Milionu chvilek. Jenže...

Spolek Milion chvilek pro demokracii přišel s další výzvou, kterou už podepsala řada známých tváří. …