Bez EU byste vakcínu tak rychhle neměli. Musíme bojovat společně. Vzkazují z novin Leyenová a Jourová

06.02.2021 16:34 | Zprávy

Německá předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v loňském roce uznala, že Evropská unie selhala v koordinaci protikoronavirových opatření. Letos pak uznala, že Evropská komise si nevedla nejlépe ani při nákupu vakcín proti nemoci covid-19. Jenže teď si dámy Leyenová a Jourová položily otázku, zda to vůbec šlo zařídit lépe. A nabídly odpověď.

Bez EU byste vakcínu tak rychhle neměli. Musíme bojovat společně. Vzkazují z novin Leyenová a Jourová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věra Jourová

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová spolu s českou eurokomsařkou Věrou Jourovou, která má v Evropské komisi bdít nad dodržováním zásad právního státu, se v rozhovoru pro deník Právo obrátily na české občany a žádají je, aby spolu s ostatními občany členských států EU táhli v boji proti čínskému koronaviru a jeho různým mutacím za jeden provaz.

EU podle Leyenové a Jourové dělá, co může. Společnosti vyvíjející vakcíny dostaly platby předem, aby si v EU mohly vytvořit patřičné kapacity pro výrobu očkovací látky.

Do EU prozatím doputovalo na 20 milionů očkovacích dávek. Z toho do České republiky v lednu zamířilo na 370 tisíc vakcín. Během února to má být dokonce přes 600 tisíc vakcín z předpokládaných 33 milionů dávek, které se podělí mezi členské státy.

„Někteří lidé dnes kritizují nedostatečnou rychlost rozhodování v Evropě. Mohli jsme však opravdu být výrazně rychlejší? Byl by samostatně jednající členský stát rychlejší? Nebo byla by dříve uzavřená smlouva zárukou rychlejší dodávky velkého množství dávek?“ tážou se političky.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

21:49 Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

Kolem 100 zemí a organizací se účastní dvoudenní konference ve Švýcarsku, která má nalézt cestu k mí…