Bez arabského jara bychom útoky teroristů udrželi pod kontrolou, věří expert

10.02.2017 6:25

Islámští radikálové zneužili nepokoje arabského jara k rozšíření svého vlivu a k větší radikalizaci obyvatelstva v severní Africe a na Blízkém východě. Přispělo to k rozšíření terorismu, který by jinak měl mnohem menší rozsah, než má nyní. Na přednášce v Praze to řekl někdejší džihádista a nynější analytik londýnského střediska Quilliam Foundation Noman Benotman. Zprávu přinesla ČTK.

Bez arabského jara bychom útoky teroristů udrželi pod kontrolou, věří expert
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střelné zbraně

Západ podle Benotmana vnímal arabské jaro jako příležitost, aby se arabské země posunuly k demokracii, jako se to podařilo postkomunistickým státům ve střední a východní Evropě. Nespokojenost s vládami ale využila islamistická uskupení, která řadu let budovala paralelní struktury k oficiálnímu státu, a islamisté se v mnoha případech začali dostávat k moci.

Politický vzestup islamistů přitom podle Benotmana přispěl k další radikalizaci obyvatel. „Bylo to vidět v Egyptě, který se za několik měsíců vlády (prezidenta a představitele Muslimského bratrstva Muhammada) Mursího změnil ve zcela jinou zemi,“ řekl analytik. Islamisté podle něj k posílení vlastní pozice šíří ve společnostech pocit, že za všechny problémy na Blízkém východě i za drobné potíže v životech lidí může Západ.

Právě radikalizace obyvatel vede podle Benotmana k tomu, že na Blízkém východě i jinde ve světě přibývá teroristických útoků. „Nemyslím si, že by bez arabského jara nebyli žádní teroristé. Ale útoků by bylo méně a bylo by možné udržet to pod kontrolou,“ řekl.

Zároveň zdůraznil, že je třeba důsledně rozlišovat mezi islamisty a muslimy. Běžní muslimové totiž tvoří 90 procent obětí islamistů, kteří i ve vlastní propagandě uvádějí, že i když je hlavním nepřítelem Západ, je třeba nejprve dobýt muslimské země, než bude možné obrátit se proti Západu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úředník v koutě, nechtěl říct nic. Skandál u Vojtěcha pokračuje

20:35 Úředník v koutě, nechtěl říct nic. Skandál u Vojtěcha pokračuje

Desítky opatření vlády pravidelně končí u soudů jakožto nezákonná verdiktem o jejich zrušení a s upo…