„Pokud má Ministerstvo vnitra pochybnosti o věku udávaném žadatelem, pak je žadatel povinen se podrobit lékařskému vyšetření. To se dělá formou rentgenu zápěstních kůstek, což je metoda z lékařského hlediska nejspolehlivější a jen minimálně invazivní,“ řekla deníku Hana Malá z tiskového odboru Ministerstva vnitra. „Jestliže žadatel odmítne takové vyšetření podstoupit, pak je s ním zacházeno jako s dospělým,“ doplnila.
Mladší běženci mají nejen v Česku šanci, že dostanou azyl, takže uprchlíci bez dokladů se dělají mladšími, nejčastěji prý o rok až o dva. V Německu jsou kontroly věku ještě důkladnější, kromě rentgenů se u mužů v případě podezření na omlazování zkoumají i intimní partie, zda jejich vývoj odpovídá uváděnému věku. Proti podobným praktikám se ale výrazně bouří ochránci lidských práv. Stejná vyšetření se odehrávají např. i v Rakousku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp