Bezpečnost občanů může být ohrožena, říká Lessy. Policisté odcházejí

1. 2. 2012 18:42

Hostem pořadu Impulsy Václava Moravce byl policejní prezident Petr Lessy. Mluvil o korupci, dnešní přestřelce ve Strakonické ulici v Praze, ale hlavně o personálních problémech, se kterými se policie potýká.

Bezpečnost občanů může být ohrožena, říká Lessy. Policisté odcházejí
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Policejní prezident Petr Lessy

Podle Lessyho se policii daří zejména v oblasti odhalování korupce. „Začali jsme se soustřeďovat na věci, které v minulosti nebyly středem zájmu,“ uvedl. Za poslední rok je prý práce policie mnohem efektivnější. V tomto boji se chce Lessy inspirovat hlavně v Rakousku.

Nejen Ústecký kraj. Už i Karviná má problémy

Lessy se vyjádřil také k dnešní přestřelce v Praze, kdy byla zastřelena spolujezdkyně pronásledovaného řidiče „Pro policii je to velmi vážná kauza,“ řekl. Totožnost zastřelené ženy policie již zná, přesto se k tomu, zda mohla na činu spolupracovat, vyjádřit nechtěl.

Krajem, kde je v Česku velmi vysoká kriminalita, je kraj Ústecký. „Takových lokalit, jako je Ústecký kraj, máme podstatně více,“ myslí si Lessy. Jmenoval například Moravskoslezský. „Nárůst kriminality v Karviné je meziročně 22 procent,“ řekl policejní prezident. Rozhodně se ale neuvažuje v tom, že by byli staženi policisté z méně problémových krajů do těch s vysokou kriminalitou. Podle Lessyho by takové kroky nebyly systémovým řešením.

Potřebujeme 1500 nových lidí

Největším problémem jsou stále klesající počty policistů. „Chybí nám zhruba 50 milionů na mzdy,“ uvedl Lessy. „Není to ale žádné dramatické číslo,“ dodal. Faktem ale je, že policie by potřebovala přijmout asi 1500 lidí. „Bylo by potřeba udržet hranici 39 tisíc lidí,“ prohlásil. Na ty ale peníze nejsou. „Máme možnost přijmout maximálně desítky lidí. Ale to není systémové řešení.“

„Za minulý rok došlo ke snížení počtu policistů natolik, že se poprvé obrátil trend snižování kriminality – dokonce se zvyšuje,“ jmenoval Lessy problémy, které úbytek zaměstnanců způsobuje. Připustil dokonce, že to znamená ohrožení bezpečnosti občanů České republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

14:19 „Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

Václav Klaus mladší opět naštval účastníky protestů Milionu chvilek pro demokracii. Neřekl nic novéh…