Bezpečnostní rada státu se zabývala problematikou fotovoltaiky

04.04.2013 20:20

Problematikou fotovoltaiky a firem s ní spojených se dnes podle informací ČTK zabývalo mimořádné jednání Bezpečnostní rady státu. Mluvčí vlády Michal Schuster ČTK sdělil, že o jednání nemá žádné informace. Dění kolem solárních elektráren označil nedávno premiér Petr Nečas (ODS) za nezdravé a ohrožující tuzemskou ekonomiku. Je možné, že otázku bude v nejbližší době probírat také jednání vlády jako celku.

Bezpečnostní rada státu se zabývala problematikou fotovoltaiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solární panely

V únoru podpořila česká vláda veřejně Energetický regulační úřad (ERÚ) při prověřování výkupních cen solární elektřiny. Nečas tehdy na tiskové konferenci uvedl, že nyní se ukazuje celá řada velmi podivných okolností, které nastaly mezi lety 2005 a 2011. V televizní debatě v ČT pak upozornil, že některé zájmové skupiny podporující solární elektrárny jsou nesmírně agresivní a "nehledí napravo ani nalevo".

Elektřinu ze solárních elektráren musejí distribuční společnosti vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají

Už na počátku února Nečas prohlásil, že bude s ministry financí a průmyslu a obchodu a šéfkou ERÚ hledat způsoby, jak utlumit vliv deformovaných cen elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové ceny elektrické energie.

Elektřinu ze solárních elektráren musejí distribuční společnosti vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se projevuje v konečných cenách spotřebitelům. V letošním roce platí odběratelé v ceně každé megawatthodiny elektřiny 583 korun na podporu obnovitelných zdrojů, loni to bylo 419 korun.

Skrytí vlastníci

ERÚ na začátku února oznámil, že někteří jeho pracovníci v letech 2005 až 2011 zřejmě postupovali nezákonně při stanovování výkupních cen fotovoltaické elektřiny a že kvůli vyšším cenám vznikly škody za desítky miliard korun.

Za pěti z 20 nejvýkonnějších solárních elektráren v zemi stojí navíc podle zprávy ERÚ společnosti s akciemi na majitele, mají tedy skryté vlastníky. Vedení Nečasovy strany v jednom ze svých usnesení uvedlo, že ODS "podporuje kroky vlády směřující ke zveřejnění vlastnické struktury společností, které čerpají veřejné peníze na obnovitelné zdroje".

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady vládnou Piráti. Průs*r v Praze, na který nebylo příliš vidět

6:18 Tady vládnou Piráti. Průs*r v Praze, na který nebylo příliš vidět

Největší ‚projekt‘ Prahy 11 je Areál ledových sportů (ALS). A leccos nasvědčuje tomu, že radnice si …