Biden je největší nula v roli prezidenta USA, míní zkušený ekonom a historik. Přidal temný obraz amerických financí

02.05.2021 6:51

„Za amerického prezidenta Joea Bidena budou rozhodovat jiní. Joe Biden je největší nula, co kdy byla prezidentem,“ zhodnotil aktuální hlavu Spojených států ekonom a historik Ladislav Tajovský pro Interview Martina Kováře v Rádiu Z. Kdo bude za Bidena rozhodovat, dle něj ještě není zcela jisté, hrozí však i převážení extremistického křídla Demokratické strany. Za jednoho z úplně nejhorších prezidentů USA pak označil Baracka Obamu. „Přinesl stav, že být na americké poměry ultralevicovým prezidentem je normální jev,“ pronesl a zmínil, kdo by mohl mít navrch příští volby.

Biden je největší nula v roli prezidenta USA, míní zkušený ekonom a historik. Přidal temný obraz amerických financí
Foto: Repro Youtube
Popisek: Joe Biden a Kamala Harrisová

Anketa

Z jaké tajné služby máte největší respekt?

1%
3%
21%
3%
72%
hlasovalo: 8568 lidí
Aktuální koronavirovou krizi podle Tajovského s velkou depresí nelze srovnávat, jelikož současný krizový stav pokládá za „vycucaný z prstu“ a ukázal též na tehdejší dopady první světové války.

K situaci ve Spojených státech pak zmínil zejména postavu nového prezidenta země, Joea Bidena. „Joe Biden je největší nula, co kdy byla prezidentem,“ řekl během rozhovoru s ekonomem a historikem Martinem Kovářem a vysvětlil, že novou hlavu státu sice často volili mnohdy velice vzdělaní lidé, avšak ne kvůli osobě Bidena, nýbrž proto, že nechtěli jeho protikandidáta, exprezidenta Donalda Trumpa.

Označením Bidena za „nulu“ pak míní to, že on sám bude nejméně rozhodovat o Spojených státech v celé jejich historii, a budou za něj rozhodovat jiní.

Kdo bude za Bidena rozhodovat a zdali to bude kupříkladu jeho viceprezidentka Kamala Harrisová, rozhodne dle něj zejména to, na kterou stranu se Demokratická strana přikloní, zdali na část většinou, či spíše k extremistům, které zastupuje například silně levicová politička Alexandria Ocasio-Cortezová. Hlas Baracka Obamy či Clintonových prý v straně také zcela ještě neutichl.

S koronavirovou krizí se pojí i nynější ekonomický stav USA. Vrtulníkové peníze a silné plošné stimuly však americké ekonomice dle Tajovského v žádném případě nepomohou. „Jsem přesvědčen, že to je katastrofálně špatně,“ hodnotí.

Že by Biden pomohl alespoň uklidnit neklidnou americkou společnost a rasové nepokoje, si taktéž historik nemyslí, obává se, že naopak bude rozdělení společnosti rozdmýchávat. Myslí si, že slova o ukončení „nadvlády bílých“ sám Biden nemyslí vážně.

Působení prezidenta George Bushe mladšího zpětně hodnotí dobře, jmenuje, že se na něj zpětně nedá najít příliš chyb, byť několik jich také spáchal.

Barack Obama naopak pro Tajovského symbolizuje „vůbec to nejhorší z Demokratické strany i z amerického prezidentství vůbec“. „Přinesl stav, že být na americké poměry ultralevicovým prezidentem je normální jev,“ vadí mu nejvíce. Také souhlasí s tím, že země po jeho působení, i co se týče rasových otázek, zůstala více rozdělená než před jeho příchodem do Bílého domu.

Domnívá se, že u příští prezidentské volby zřejmě bude pro progresivistickou část Ameriky plusem, pokud bude kandidátem někdo nebílé rasy či pokud půjde o ženu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Umí si představit ty důsledky? Stanjura na ráně po Lipavském. Paroubek upozornil na závažnou věc

19:09 Umí si představit ty důsledky? Stanjura na ráně po Lipavském. Paroubek upozornil na závažnou věc

„Jan Lipavský nemá kvalifikaci na to, aby vedl Ministerstvo zahraničí. To je ale problém další řady …