Bidermanova tabulka donucování. Bašta předkládá mrazivé shody. Dříve použito na válečné zajatce, dnes na Čechy?

28.03.2021 7:51 | Zprávy

Politický analytik Jaroslav Bašta ve svém nedělním komentáři pro PrvníZprávy.cz přirovnal koronavirovou pandemii ke „stroji času“. Důvodem je fakt, že některá opatření, která používají vlády v boji proti nákaze koronavirem, jsou věrnými kopiemi postupů naposledy užívaných ve válce, případně v režimech odmítajících opustit mimořádný válečný stav i po jejím skončení. „První zkouškou účinnosti covidového vymývání mozků budou podzimní parlamentní volby,“ dodává někdejší diplomat.

Bidermanova tabulka donucování. Bašta předkládá mrazivé shody. Dříve použito na válečné zajatce, dnes na Čechy?
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Jaroslav Bašta

Jako příklad uvádí Bašta noční zákaz vycházení či omezení pohybu mezi okresy (přestože od roku 2002 oficiálně neexistují). „V bývalém Československu ani po roce 1948 omezení vnitrostátního cestování neexistovalo, ovšem v Sovětském svazu to až do konce osmdesátých let vypadalo jako u nás dnes. Na každém výjezdu z města byla stanice, kde se předkládaly bumážky o tom, že dotyčný někam smí jet. Nám zatím ty unimobuňky se závorami na výjezdech z města nepostavili,“ uvádí.

Další mrazivou upoutávku na návrat do minulosti poslal Baštovi jeho známý e- mailem. „Bylo to porovnání již rok probíhajících vládních protiepidemických opatření s principy vymývání mozků americkým zajatcům v době války v Koreji na počátku padesátých let. Systém vypracovali čínští odborníci a jeho cílem byla změna myšlení vyšetřovaných osob,“ pokračuje.

Postupy posléze studoval psycholog Albert Biderman a shrnul je v tzv. Bidermanově tabulce donucování. Má osm bodů. Každý, kdo se na ně podívá, zjistí, že se všemi se během posledního roku setkal:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Před rokem jsem byl v Kyjevě, vzpomínal Orbán. Herec mu prý nevěřil, že čas je proti němu

9:59 Před rokem jsem byl v Kyjevě, vzpomínal Orbán. Herec mu prý nevěřil, že čas je proti němu

Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin absolvovali další telefonický rozho…