Binec, nebo „debilové“? Kolem Zemana dál bují kauza kamenolom

07.01.2019 7:21

Lánský kamenolom a jeho zakázky nyní šetří policie. Píše to server iDnes.cz v souvislosti s tím, že stíhaný šéf Lesní správy Lány Miloš Balák měl v kamenolom proměnit oboru v sídle prezidenta. Část milionů plynula i do společnosti s neexistujícím vlastníkem.

Binec, nebo „debilové“? Kolem Zemana dál bují kauza kamenolom
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lánský zámek
reklama

Balák měl prodat na dva a půl tisíce náklaďáků kamene vytěženého v Lánech. A to obviněné firmě Energie. Policisté se tak domnívají na základě odposlechů Baláka a manažera stíhané firmy Libora Tkadlece. A to přitom prověřovali manipulaci zakázky na zpevnění břehů lánské vodní nádrže Klíčava. 

„Jestli tohle nevyjde, tak pak už jsou u nás debilové, protože víc už to připravit nemůžu (...). Zadání, to jsem kompletně vymyslel, aby se odbouraly ty menší firmy (...). A hlavně to mám udělaný tak, že polovina se toho dělat nebude a může se vyfakturovat,“ tvrdil prý Tkadlec do telefonu jednomu ze svých spolupracovníků. A podle všeho si organizoval i projekt, podle kterého následně Energie stavěla. Dostalo se tak do něj například to, že se musí stavět z kamene těženého v Lánech, který lesní správa prodá právě Energii. A vše klaplo, smlouvy byly uzavřeny, stíhaný šéf Lesní správy Lány přiklepl obviněné firmě hned 17 tisíc krychlových metrů kamene za méně než čtvrtinu běžné prodejní ceny. 

Kancléř Vratislav Mynář se však Baláka zastává a tvrdí, že policejní odposlechy nejsou důvodem, aby šéfa obory odvolal. Zakázka budování pokračovala a ukazuje se, že Energie se o miliony podělila s firmou, jež prodává myslivecké potřeby... „Tajemná společnost Piratex Trading nemá web a veškerá s ní spjatá telefonní čísla jsou odpojená,“ píše server iDnes.cz. A jak dodává, stejná společnost vloni na podzim získala přímo od Baláka zakázku na dodávku stovky mysliveckých košil do Lán.

Původní text ZDE.

Server také uvádí, že zpevňovací práce za stamiliony nebyly dle posudků geologů vůbec potřeba, což Mynář označuje za nesmysl. 

„Dle analýzy MF DNES navíc stovky milionů ze sídla prezidentů putovaly k firmám, které mají blízko k hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi. Nebo k lidem, které do Lán dosadil. Propojení na někoho z Hradu či jiné nesrovnalosti našla MF DNES u zhotovitelů 25 zakázek za téměř 440 milionů. Pro Lány pracovali například právníci, kteří předtím Mynářovi radili s dotacemi na jeho penzion, nebo sponzoři kampaně Miloše Zemana. Policie přitom v Lánech šetří i minimálně jednu další zakázku,“ psala pak již v sobotu MF Dnes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …