Biochemik Konvalinka chce přimět důchodce k očkování klidně i penězi. Jsou potřeba „inovativní triky“

31.07.2021 20:39 | Kauza

Je potřeba zvětšit proočkovanost u seniorské populace za pomoci mobilních týmů objíždějících vesnice či také prostřednictvím finanční motivace, míní biochemik Jan Konvalinka. Pro Český rozhlas zmínil, že se nám za ochotu nechat se očkovat vyplatí seniorům i zaplatit. „Vyplatí se to. Jinak tady máme zase určité nebezpečí, že dojde k zaplňování nemocnic a ke zbytečným úmrtím, kterým se můžeme vyhnout,“ apeluje Konvalinka.

Biochemik Konvalinka chce přimět důchodce k očkování klidně i penězi. Jsou potřeba „inovativní triky“
Foto: Archiv
Popisek: Očkování, ilustrační foto

Anketa

Koho byste si přáli jako „novou krev“ v Poslanecké sněmovně?

hlasovalo: 13883 lidí
Konvalinka pokládá za nereálné, že by se do poloviny září podařilo splnit předpoklady ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), očekávající proočkovanost až 70 procent české populace. Problém spatřuje zejména u lidí starších 65 let, kteří jsou naočkováni z 80 procent. Zbylých 20 procent je dle něj ohroženo. „Protože varianta delta je tak infekční, jak je, je bohužel velmi pravděpodobné, že neočkovaní lidé nakažení budou,“ řekl pro Český rozhlas.

Seniory je dle něho potřeba přesvědčovat k očkování za pomoci „inovativních triků“; že dorazí ze vzdálených koutů republiky do očkovacích center prý jen tak nelze očekávat. Stejně tak nemají fungovat ani nyní slíbené odměny za očkování pro mladé.

S teniskami nebo iPhonem prý vláda seniory do očkovacích míst nenaláká. „Toto nebude fungovat. Potřebujeme mobilní týmy, které budou objíždět vesnice. Potřebujeme úzkou spolupráci s praktiky, kterým bych se skoro ještě omluvil za to, jak špatně se k nim vlastně ministerstvo chovalo těch mnoho měsíců, kdy jim nedávalo vakcíny, ochranné pomůcky ani správné pokyny, jak to dělat. A pak vymýšlet nové a nové přístupy,“ nabádá.

Zmínil i možnost, že by se seniorům za očkování zaplatilo. „Byl bych i pro to, lidi motivovat finančně. Protože se to vyplatí. Jinak tady máme zase určité nebezpečí, že dojde k zaplňování nemocnic a ke zbytečným úmrtím, kterým se můžeme vyhnout,“ zaznělo. Chválí též návrh, aby očkovaní státní zaměstnanci měli dva dny placeného volna navíc.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

14:54 Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

Známá advokátka a politická aktivistka Klára Samková sdílela své postřehy z předvolební kampaně. Bab…