Biskup Malý před Vánoci: Být součástí církve má smysl

21.12.2013 19:41

Biskup Václav Malý vysvětluje, proč zůstává členem katolické církve, i když by uměl vyjmenovat celou řadu zásadních chyb, kterých se v minulosti dopustila. Malý je dokonce přesvědčen, že by uměl vyjmenovat mnohem víc argumentů proti katolické církvi, než zvládají vyjmenovat její odpůrci. A přece podle jeho názoru má smysl být součástí církevního společenství. Zprávu přináší server Týden.cz jako ukázku z rozhovoru pro pondělní vydání magazínu.

Biskup Malý před Vánoci: Být součástí církve má smysl
Foto: apha.cz
Popisek: Biskup Václav Malý
reklama

Biskup Václav Malý, chartista, prozrazuje, že se v okruhu přátel Charty 77 pohyboval rád, rád si s nimi povídal, ale pokud šlo o ateisty, něco mu u nich chybělo - možnost se společně pomodlit, sdílet prožitek víry. Někteří věřící biskupa Malého zase kritizovali za to, že se až příliš politicky angažuje. I přesto s nimi rád sdílel právě tento prožitek víry. A možnost sdílet víru společně je právě jedním z důvodů, proč nezavrhuje církev. Nemálo občanů v ní přitom vidí především mocenskou organizaci, která k víře vlastně není třeba.

„Mám jeden základní důvod, proč zůstávám v církvi - i když to zní od biskupa trochu divně. Bible se ke mně dostala skrze církev, donesla se ke mně přes mnohé generace lidí slabých, silných, dobrých, hříšných až do 20. století. A další generace ji přenesla i do jednadvacátého století. Neměl jsem žádné zjevení či vnuknutí, ale biblická zvěst ke mně přišla přes církev. Potřebuji ke svému životu se o víru dělit, sdělovat ji a zároveň ji korigovat. Nezůstávat v pocitech, ale chci se pomodlit s druhými, ujasnit si ve společenství podobně smýšlejících lidí, čemu věřím. Víra není jen moje představa, ale společné sdílení. Proto potřebuji církev,“ prozrazuje biskup.

Říká to i přesto, že si je vědom řady špatností, kterých se církev dopouštěla, jako je její přístup k Husovi, křížové výpravy, ale i sexuální skandály dneška. O tom všem biskup Malý ví a přece má podle jeho názoru smysl být členem církve. I zde najdeme, jako v každém jiném společenství, lidí dobré i špatné. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čeští muslimové a terorismus? Je zde text, který odhalil mnohé

15:25 Čeští muslimové a terorismus? Je zde text, který odhalil mnohé

V České republice je něco přes 20 tisíc vyznavačů islámu. Tito čeští muslimové znovu a znovu odsuzuj…