Blbiny a podivné věci. Server píše o pochybnostech kolem Babiše a StB

20. 9. 2013 12:16

Několik týdnů před volbami byl zveřejněn třicet let starý svazek Státní bezpečnosti na podnikatele a šéfa politického hnutí ANO Andreje Babiše. Podle České pozice je ale neúplný, a tak poskytuje více podnětů k dohadům, spekulacím až pomluvám než skutečných informací. Jde prý o jednostrannou výpověď spolupráce s agentem, která není podepřena žádnou stopou z druhé strany.

Blbiny a podivné věci. Server píše o pochybnostech kolem Babiše a StB
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Zajímavé podle serveru Česká pozice, kterou Babiš spolufinancuje, je už samo načasování zveřejnění svazku, který nese krycí jméno "Bureš" a byl založen nadporučíkem Juliem Šumanem v roce 1980. Ovšem ze samotného svazku se moc nedochovalo. Seznam dokumentů se týká úvodních úkonů a končí s "návrhem na D", což by prý mohlo korespondovat se založením svazku důvěrníka. Další záznam z roku 1987 už se ale týká přerušení spolupráce.

A naskýtá se prý víc pochybností o svazku. Zajímavé je, že v záznamu o získání ke spolupráci je uvedeno, že rozhovor se uskutečnil v roce 1982, tedy dva roky po zavedení svazku. "Znamená to tedy, že nadporučík Šuman na svazek dočista zapomněl a po celé dlouhé dva roky v něm 'nehrábl'?" pochybuje server.

Nepřesvědčivě pak působí i to, že záznam byl dodatečně přečíslován a kromě toho v něm chybí plán rozpracování, což je prý zcela neobvyklé. Pochybnosti umocňuje také rukopisná poznámka z roku 1988, kdy nějaký major s nečitelným podpisem konstatuje nedostatky ve spisu, a následná poznámka psaná jinou rukou, že nedostatky byly odstraněny.

Jde o jednostrannou výpověď

"Z úvodních dokumentů svazku tedy vyplývá buď jeho podivně nedbalé vedení, nebo manipulace provedená ovšem ještě v roce 1988. Z dochovaných písemností nevyplývá, že by Babiš vůbec nějak spolupracoval," konstatuje Česká pozice. Celkově lze prý říci, že zveřejněný materiál je jednostrannou výpovědí ze strany StB o spolupráci s agentem, která ale není podepřena žádnou stopou z druhé strany, chybí podpis nebo vlastnoruční zprávy obsahující skutečnosti, které by mohly být známy pouze Babišovi.

Vzhledem k tomu, že se slovenský Ústav paměti národa distancoval od verifikace zveřejněných dokumentů, není podle serveru o čem inteligentně diskutovat. "Otázkou tedy zůstává, jak dlouho se ještě budeme bavit těmito blbinami?" ptá se Česká pozice a míří tak na reakce politiků z řad strany TOP 09, zejména pak jejího hlavního stratéga Miroslava Kalouska.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je horko. Volnému zablokovali příznivce cestou do Prahy, následuje vzkaz Hamáčkovi

13:20 Je horko. Volnému zablokovali příznivce cestou do Prahy, následuje vzkaz Hamáčkovi

V České republice se dějí věci. Volného „zaměstnance“ z Karvinska nepustili na demonstraci do Prahy.…