Bohaté zdaníme třiceti procenty. Nejsme populisté jako ČSSD, říká Kalousek

18.03.2012 21:54

Ministr financí Miroslav Kalousek a šéf Asociace krajů a 1. místopředseda ČSSD Michal Hašek diskutovali v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce hlavně o veřejných rozpočtech a vládních reformách. Shoda nastala jen v tom, že reformy jsou nutné. Kalousek označil ČSSD za populistickou.

Bohaté zdaníme třiceti procenty. Nejsme populisté jako ČSSD, říká Kalousek
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek v České televizi
reklama

„Vláda se určitě nemůže vzdát plánu na konsolidaci veřejných rozpočtů,“ odmítl Kalousek otázku, zda by neměly být reformy korigovány vzhledem k tomu, že roste nespokojenost občanů s tím, jak zemi vláda vede. „Pokud jsme sledovali projevy Holešovské výzvy a jejích představitelů, tak to nebyly protesty proti vládě a vládním krokům, ale proti demokratickému uspořádání naší země,“ uvedl ministr s tím, že podobné snahy jsou nebezpečné.

Reformy dělat musíme

„Tahle vláda za rok a půl zničila trpělivě budovaný sociální smír v této zemi,“ nesouhlasil Hašek. „Vy chcete, aby si lidé utahovali opasky ve chvíli, kdy tady máte ve vaší administrativě statisícové odměny? Nebo kauzu ProMoPro?“ zlobil se 1. místopředseda ČSSD. Připomněl, že kvůli vládě rozpočtové odpovědnosti Česku také hrozí, že přijde o evropské peníze.

Kalousek ale popřel, že by bylo možné srovnávat dobu, kdy vládla ČSSD a současnost. „Vy jste nám předali zemi při šestiprocentním růstu díky monetární bublině. Ten čas skončil a to, že jste ten čas nedokázali využít k reformám, to je odpovědnost nás všech. A jestli teď budete tvrdit, že se to dělat nedá, tak lžete,“ tvrdí.

Ve vládě jsme jen kvůli úsporám, uznal Kalousek

Hašek vysvětloval, proč se ČSSD rozhodla vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. „Je povinností opozice požádat o vyslovení nedůvěry. Není to jen kauza Bárta,“ uvedl. „Situace, kdy se tady konají masové demonstrace a k tomu takovéhle kauzy, to je pro mě nepředstavitelné, že by jinde v Evropě fungovala vláda,“ dodal. Další hlasování o nedůvěře vládě by se prý mohlo konat, pokud by byl Vít Bárta uznán vinným.

„To, co se dělo minulý týden před soudem, je strašlivá ostuda,“ uznal Kalousek, že soud s Bártou je velký problém. Odmítl ale Haškovy argumenty, že vláda zatěžuje jen lidi s nízkými a středními příjmy. „Vy přece dobře víte, že po tu přechodnou dobu zvýšení DPH a zmrazení valorizace navrhujeme něco, s čím já bytostně nesouhlasím, a to je druhá sazba pro vysokopříjmové skupiny. A to dokonce v té výši jako ČSSD,“ hájil se. Vláda tedy zavede bohatým daň z příjmu 30 procent.

Pro Kalouska má TOP 09 jen jediný  silný důvod, proč zůstávat ve vládě – a to je konsolidace veřejných rozpočtů. "Svým členům musíme naše setrvávání ve vládě vysvětlovat neustále," prohlásil Kalousek. „Pan hejtman mluví tak, že mám chuť odpovědět: A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci,“ smál se Haškovým argumentům. Ministr také slíbil, že vláda přijde s prorůstovými opatřeními. S odbory bude jednat například o zavedení registračních pokladen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…