V pořadu ČT Otázky Václava Moravce se sešli tři ekonomové. Helena Horská, členka Národní rozpočtové rady vlády (NERV); Jiří Rusnok, bývalý guvernér České národní banky; a Jan Švejnar, profesor ekonomie a ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.
Rusnok trval na tom, že musíme pracovat na budoucnosti, zaměřit se na prosperitu. Vysvětlil, že lidé jsou unavení neustálým narativem o reformách a změnách. „Ti lidé jsou reformami unavení,“ řekl a dodal, že ani vláda to nesmí přehánět. „Kdyby přišli s těmi reformami, co navrhuje NERV, ztratí politický kredit,“ ukázal Rusnok.
Švejnar zkonstatoval, že Česká republika trpí velkými úroky u státního dluhu. „Půjčujeme si za velké úroky. Bylo by lepší půjčit si, když byly nízké úroky,“ řekl Švejnar a ukázal na Itálii a některé státy USA. „Itálie to udělala. I Texas si takto půjčil. A pak úroky byly prakticky nulové. To jsme promarnili,“ zhodnotil ekonom Švejnar. Zkritizoval i politiku zaměřenou jen na deficit. „Zaměření na deficit není dobré, stát se má zaměřit na investice a rozvoj,“ ukázal a zhodnotil, že přesně to se nám nepovedlo. „U nás za posledních několik let se to nepovedlo.“ A dal za příklad sousední Polsko, které se zaměřilo na růst životní úrovně svých obyvatel a na prosperitu. A daří se mu to. „V Polsku životní úroveň roste, mělo by pro nás být příkladem,“ podotkl Švejnar.
Horská zmínila, že nemůžeme očekávat, že se vše spraví za dva roky vyšších investic. Narážela tím na vyšší investice v dopravě, které minulé vlády podcenily, a tak vyšší investice dnes jen dohánějí zanedbaný stav z minulých let. „Nemůžeme očekávat, že za dva roky vyšších investic schodek v dopravě vyrovnáme. To platí i pro školství,“ řekla Horská.
A zdůraznila, že stát, aby vyřešil svou nepříliš pozitivní ekonomickou situaci, musí proškrtat samotnou agendu státu. Nikoliv škrtat jen jednotlivá místa. „Problémem je příliš mnoho agend státu. Nevyřešíme to, když budeme přemýšlet, kde škrtat, ale když budeme přemýšlet o množství agend státu a o jejich škrtání, škrtání celých agend. To by vedlo ke kýženému zeštíhlení státu a k uvolnění trhu soukromému sektoru,“ prohlásila Horská.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 5 | 0
Další články z rubriky

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom