Bohnice dostaly vycházky. Rakev u Babišova domu: Rozešli se, ale...

03.01.2021 19:12

První letošní neděli zvolili lidé nesouhlasící s vládními restrikcemi k protestu „Cesta naděje“, v rámci něhož v Praze uspořádali světelný řetěz z půllitrů a skleniček se svíčkami přes Mánesův most a Kaprovu ulici a propojili Václavské a Staroměstské náměstí. Zástupci iniciativy „Chcípl PES“ tímto způsobem chtěli upozornit na špatnou komunikaci vlády a kritickou situaci malých a středních živnostníků. Protest proti aktuálním opatřením ze strany vlády se konal i před domem premiéra Andreje Babiše v Průhonicích. Na šéfa vlády tam před brankou čekala rakev s nesouhlasnými dopisy od občanů. „Bohnice opět dostaly vycházky,“ padlo na sociálních sítích.

Bohnice dostaly vycházky. Rakev u Babišova domu: Rozešli se, ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: V důsledku zpřísnění protipandemických opatření smějí hospody a restaurace prodávat jídlo a nápojepouze z okýnka. Konzumace alkoholických nápojů je na veřejných prostranstvích zakázána
reklama

Anketa

Co byste chtěli, aby se znovu otevřelo?

4%
2%
3%
hlasovalo: 16786 lidí
„Cesta naděje“ z půllitrů a skleniček se svíčkami v Praze měla kromě upozornění na situaci podnikatelů vládě ukázat, že by podle přítomných měla upustit od uzavření ekonomiky. Zástupci iniciativy požadují, aby bylo znovu umožněno lidem podnikat a aby byla otevřená ekonomika již od 6. ledna.  

Na Staroměstském náměstí přítomní umístili stánek s výzvou k otevření ekonomiky a na Klárově pak stanula rakev, která měla symbolizovat pohřeb restauračního odvětví.

Přítomní požadují, aby uzavřené podniky získaly do týdne zálohu v minimální výši 50 procent z obratu minulých let a v řádu několika dní byl vypsán i program na záchranu fyzických osob, kterým vzniknou v důsledku omezení ekonomiky vládou dluhy. Upozornili, že doposud neběží program COVID gastro a aktuální kompenzace jsou nedostatečně řešené.

„Tato vláda se nepoučila z jarní pandemie, vykašlala se na letní přípravu a zcela podcenila nástup druhé vlny. Jejich restriktivní opatření byla polovičatá a nikdy se nedotkla nadnárodních korporací nebo květinářství. Vláda si vybrala sektor ve svém chaotickém tažení, který tuto vládu nikdy nevolil a hodil se jako obětní beránek,“ uvedli zástupci „Chcípl PES“, podle nich by přitom bylo možné fungující systém kompenzací najít v okolních státech, jimiž jsou Německo či Rakousko.

Na facebookové stránce iniciativy „Chcípl PES“ lidé účastníky protestu podporují. Došlo i na několik ostřejších reakcí.

„Zavřít Andreje doma, ať nemůže na vládu,“ ozvalo se například od jednoho z uživatelů.

Kromě toho někteří poukazovali, že nemá cenu protestovat. „Bohužel tohle je k ničemu,“ vyjádřil se komentující pod jinak souhlasnými příspěvky. „Kdo nic nedělá, nic nezkazí, každej by měl začít sám u sebe, k ničemu jsou ty vzdechy,“ nesouhlasil s tím, že má být iniciativa „k ničemu“ jiný člověk v diskusi. První diskutující však má za to, že se „ti šmejdi tomu jen zasmějou“.

Kromě protestu v Praze se lidé sešli i v Průhonicích. Tam se demonstrovalo jak proti vládním opatřením, tak i proti samotnému premiérovi. K domu ministerského předsedy demonstranti donesli i rakev. „Je to smuteční pochod za pravdu, za odvahu promluvit, za starší lidi, kteří zůstávají doma sami. Chceme vyjádřit, jak nás pan Babiš a vláda likvidují,“ uvedla jedna účastnice protestu pro server iDNES.cz.

Babišovi zanechali ve schránce i nepříliš pěkné vzkazy. „Do dopisu jsem napsala, že je podle mě vlastizrádce, nejen Česka, ale i Slovenska,“ sneslo se od protestující.

K této demonstraci už mnoho slov podpory od lidí na sociálních sítích nezaznělo. Aktivista Milan Roháč se vyjádřil k demonstrantům v návaznosti na jeden z proslovů, kde zazněla slova o „nanočipech“. „Bože, bože, lidská blbost fakt nemá meze, očkování změní DNA a dají vám do těla nanočipy,“ nestačil se divit.

„Změna DNA, implantace nanočipu. Aneb Bohnice opět dostaly vycházky,“ připojil dále na Facebooku Lukáš Belička.

Premiér přítomné nezastihl, jelikož si během protestu dal s prezidentem Milošem Zemanem novoroční oběd v Lánech, k němuž se podávala pražská šunka od kosti a lánský bažant s nudlemi. Za nepříjemné označil Babiš to, že uvnitř domu měla být jeho rodina. Podle policie byl však protest naprosto pokojný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plivanec senátora Smoljaka, úplně mimo. Odborník varuje: Oni fakt věří, že ČT má patřit těm, co v ní pracují

7:57 Plivanec senátora Smoljaka, úplně mimo. Odborník varuje: Oni fakt věří, že ČT má patřit těm, co v ní pracují

TÝDEN V MÉDIÍCH Po volbě tří členů Rady ČT loni v květnu a probíhající volbě dalších čtyř rostou oba…