Filip si myslí, že odstraněním sochy maršála Koněva došlo k porušení zákona o ochraně válečných hrobů. „Socha maršála Koněva je součástí památníku, který je chráněn mezinárodní smlouvou z roku 1993. Jestli někdo poruší mezinárodní smlouvu, tak nejedná legitimně,“ řekl.
„Jedna věc je rozhodování o majetku Prahy 6, druhá je respektování Ústavy a zákonů České republiky. ... Naše památníky v Rusku také nejsou poškozovány, a ne všichni souhlasí s tím, co tam naši legionáři dělali,“ připomíná Filip.
Ale Růžička upozornil, že se nejedná o válečný hrob a ani o památkově chráněnou stavbu. „Česko-ruská smlouva z roku 1993 mluví o památkách, které by pod tento zákon spadaly, a tato stavba pod něj nespadala. Navíc byla postavena v roce 1980, nepochybně jako připomínka síly a moci v době vrcholící normalizace. Měli bychom mluvit o smlouvě z roku 1993 a o jejím skutečném významu a dopadu,“ podotkl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
Matěj Gregor a bývalý europoslanec Jan Zahradil rozebírají aktuální hrozby, které podle nich otřásaj…
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 14:09 Podporovalo Rusko Trumpa? Aféra FBI nabírá úplně jiný směr
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková