Boj s ruskou propagandou omezením svobody slova? Nový vítr zafoukal od Andreje Babiše

18.03.2015 17:48

Odstřihnout ruské vysílání od Evropy nebo smazat munici k informační válce na internetu. I to může být podle šéfa think-tanku blízkého hnutí ANO Jana Macháčka způsob, jak čelit ruské propagandě. Někteří poslanci z hnutí, které oslovily ParlamentníListy.cz se s ním názorově shodují, pokud jde o případnou sankci formou omezení televizního vysílání. Cenzura internetu je pro ně nepřijatelná.

Boj s ruskou propagandou omezením svobody slova? Nový vítr zafoukal od Andreje Babiše
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš diskutoval se studenty VŠB-TU Ostrava
reklama

Tvrdý úder šíření informací z Ruska by rád zasadil komentátor Jan Macháček, mimo jiné též šéf think-tanku Institut pro politiku a společnost, založeného a financovaného šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. V komentářích pro Český rozhlas 6 i Lidové noviny nabízí novinář, zaměstnaný v Babišových Lidových novinách novou možnost sankcí: "Odejmout vysílací licenci ruské kabelové televizi Russia Today a ruskojazyčným státním kanálům licenci pro kabelové a satelitní vysílání v Evropě i nad Evropou," uvedl v médiích. Obává se totiž silného vlivu ruské propagandy, a proto předkládá i další opatření:

"Jistě nelze čelit propagandě autoritativního státu propagandou demokratického státu, ale například snad není problém nařídit zákonem médiím, aby zveřejnila své konečné vlastníky." Rady pro veřejnoprávní vysílání jednotlivých států by pak podle Macháčka mohly dostávat od tajných služeb informace o tom, kdo z veřejných osob, které chodí diskutovat do médií, je ve styku s ruskou mocí. Doporučuje také posvítit si na internet: "Evropa by neměla váhat – pokud to jen trochu jde – žádat internetové providery v rámci EU, aby z internetu stáhli obsah, který vysloveně představuje munici informační války," vyzývá Macháček v komentáři pro Český rozhlas 6.

Celá úvaha Jana Macháčka ZDE

S Macháčkem se často názorově shoduje poslanec ANO Martin Kolovratník, který byl mimo jiné i ředitelem Českého rozhlasu v Pardubicích. "Já s ním myšlenkově souzním, je stejného založení," uvedl Kolovratník. "Podívat se na licence televizí? V rámci sankcí bych s tím souhlasil." Ve věci apelů na internetové providery bych byl ale zdrženlivější: "Přiznám se, že jsem založením liberál a pro mě je internet totálně svobodné médium s extrémními výjimkami jako je podněcování násilí, výroby bomb, dětská pornografie atd. Pokud to jsou věci politické i typu propagandy, pokud jde o šíření myšlenek, mám s každým omezením problém."

Jan Macháček také v komentáři pro Český rozhlas 6 upozorňuje na summit EU, který se má zabývat i otázkou jak čelit ruské propagandě: "Stejnou tematikou už se zabývala schůzka ministrů zahraničí v lednu. A teď pozor: Všimněme si, že agenda se dostala na pořad jednání Evropské rady na žádost pobaltských států a Polska. První zajímavou otázkou je, proč návrh na zařazení této agendy nepodaly i Česká republika, Slovensko nebo Maďarsko." Pro větší aktivitu naší země v tomto problému by byl také poslanec Kolovratník: "Určitě bych vyzýval k aktivnější roli. Uvítal bych, kdyby se k té žádosti Česká republika přidala," reagoval. "Nesouhlasím s prezidentovými kroky. Obraz, který máme, mě mrzí," dodal a připomenul, že prezident pojede v květnu do Moskvy.

Komárek: Jsem zastáncem svobody slova. Neomezoval bych žádná média

Na vyjádření šéfa Institutu pro politiku a společnost, think-tanku spřízněného s hnutím ANO, reagoval i poslanec Martin Komárek (ANO 2011). Také on má s médii bohaté zkušenosti: "Považuji ruskou propagandu za lživou, účelovou, matoucí. Jsem však zastáncem svobody slova ve smyslu prvního dodatku ústavy USA, proto bych neomezoval žádná média, která nepáchají konkrétní trestné činy."

Zlatuška: Používání nástrojů, které by cenzurovaly obsah, je dvojsečné

Poslanec Jiří Zlatuška (ANO 2011) k možnosti omezení vysílání ruských televizních stanic v Evropě uvedl: "U licencí na kabelové a satelitní televize se domnívám, že ano. U internetu bych byl skeptičtější. Tam by se musely používat nástroje, které by cenzurovaly obsah, a to je dvojsečné." V souvislosti s úvahami Macháčka o možnosti informování veřejnoprávních médií o tom, kdo je "spřízněn s ruskou mocí", vyjádřil poslanec pochybnosti: "Nevím, zda by takové zmocnění vůbec bylo možné a nevylučuje to, že samotná rada by byla s někým ve spojení."

Propagandu ale nebere vůbec na lehkou váhu: "Je to budování odporu páté kolony uvnitř evropských zemí. Z tohoto hlediska je velmi nebezpečná. V okamžiku, kdy budou pokračovat dalšími kroky územního rozšiřování… Příprava předpolí je pro ně důležitá stejně, jako to bylo ve 20. století ve druhé světové válce. Je to vážné." Ani jemu se nelíbí obraz České republiky v zahraničí. "Souhlasím s tím, že je to ostuda. Nevadilo by mi, že jsme proruští, ale, že jsme proputinovští. Putin nemá v Rusku stoprocentní podporu a jsou tam lidé, kteří jsou na straně demokratické Evropy."

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

9:08 Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

Hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), které bojuje za ochranu, o sobě dalo opět vědět…