Tvrdý úder šíření informací z Ruska by rád zasadil komentátor Jan Macháček, mimo jiné též šéf think-tanku Institut pro politiku a společnost, založeného a financovaného šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. V komentářích pro Český rozhlas 6 i Lidové noviny nabízí novinář, zaměstnaný v Babišových Lidových novinách novou možnost sankcí: "Odejmout vysílací licenci ruské kabelové televizi Russia Today a ruskojazyčným státním kanálům licenci pro kabelové a satelitní vysílání v Evropě i nad Evropou," uvedl v médiích. Obává se totiž silného vlivu ruské propagandy, a proto předkládá i další opatření:
"Jistě nelze čelit propagandě autoritativního státu propagandou demokratického státu, ale například snad není problém nařídit zákonem médiím, aby zveřejnila své konečné vlastníky." Rady pro veřejnoprávní vysílání jednotlivých států by pak podle Macháčka mohly dostávat od tajných služeb informace o tom, kdo z veřejných osob, které chodí diskutovat do médií, je ve styku s ruskou mocí. Doporučuje také posvítit si na internet: "Evropa by neměla váhat – pokud to jen trochu jde – žádat internetové providery v rámci EU, aby z internetu stáhli obsah, který vysloveně představuje munici informační války," vyzývá Macháček v komentáři pro Český rozhlas 6.
S Macháčkem se často názorově shoduje poslanec ANO Martin Kolovratník, který byl mimo jiné i ředitelem Českého rozhlasu v Pardubicích. "Já s ním myšlenkově souzním, je stejného založení," uvedl Kolovratník. "Podívat se na licence televizí? V rámci sankcí bych s tím souhlasil." Ve věci apelů na internetové providery bych byl ale zdrženlivější: "Přiznám se, že jsem založením liberál a pro mě je internet totálně svobodné médium s extrémními výjimkami jako je podněcování násilí, výroby bomb, dětská pornografie atd. Pokud to jsou věci politické i typu propagandy, pokud jde o šíření myšlenek, mám s každým omezením problém."
Jan Macháček také v komentáři pro Český rozhlas 6 upozorňuje na summit EU, který se má zabývat i otázkou jak čelit ruské propagandě: "Stejnou tematikou už se zabývala schůzka ministrů zahraničí v lednu. A teď pozor: Všimněme si, že agenda se dostala na pořad jednání Evropské rady na žádost pobaltských států a Polska. První zajímavou otázkou je, proč návrh na zařazení této agendy nepodaly i Česká republika, Slovensko nebo Maďarsko." Pro větší aktivitu naší země v tomto problému by byl také poslanec Kolovratník: "Určitě bych vyzýval k aktivnější roli. Uvítal bych, kdyby se k té žádosti Česká republika přidala," reagoval. "Nesouhlasím s prezidentovými kroky. Obraz, který máme, mě mrzí," dodal a připomenul, že prezident pojede v květnu do Moskvy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá