Bojíš se Ruska, smáli se mu. Teď se bojí málo. Známý novinář o NATO

28.03.2022 14:40 | Zprávy

V osmdesátých letech byl jeden z mála vzdělanců ve Velké Británii, který podporoval NATO. Ale dnes se mu aliance nezdá. Podle něho se aliance proměnila v aktivistický nástroj nového idealismu v křížové výpravě za demokratizaci světa. Novinář a bývalý zpravodaj z Moskvy i z New Yorku Peter Hitchens si klade kacířskou otázku, proč NATO vlastně stále existuje, když například aliance proti Rakousku-Uhersku nebo Osmanské říši dávno neexistují. A část viny za ukrajinský konflikt přisuzuje Západu.

Bojíš se Ruska, smáli se mu. Teď se bojí málo. Známý novinář o NATO
Foto: Repro Youtube
Popisek: Novinář a komentátor Peter Hitchens

Peter Hitchens je zasloužilý novinář, publicista a komentátor, sepsal několik knih a psal pro britské deníky Guardian a Spectator a byl také zpravodajem v Moskvě a ve Washingtonu. Ve svém textu, který vyšel před týdnem, připomíná, jak v osmdesátých letech minulého století obyvatelé Oxfordu protestovali proti tomu, aby se v Británii nacházely jaderné zbraně USA, a domnívali se, že NATO je „dílo ďáblovo“.

Tehdy se o tuto záležitost přel se svým bratrem, socialistou Christopherem Hitchensem, který měl za to, že se Peter Hitchens hrozby ze strany Sovětského svazu obává příliš a řekl, že by mu bylo jedno, kdyby Rudá armáda napájela své koně na předměstí Londýna. „Jsem si celkem jist, že pokud by byl dnes mezi živými, tak by mi tvrdil, že se ruské hrozby neobávám tak, jak bych měl,“ dodal.

Tuto rozepři pak připomenul svému bratrovi dvakrát, jednou už za časů Clintona, kdy ho tím rozesmál, a pak po jedenáctém září. Ale tehdy už toto připomenutí Christopher Hitchens považoval za smrtelnou urážku a označil svého bratra za lháře. Peter Hitchens soudí, že právě tato epizoda je ukázka toho, k jaké názorové změně došlo na Západě v politice a v diplomacii.

„Okolo září 2001 se levicový idealismus zbavil své staré, mírumilovné povahy. A místo toho se stal křížovou výpravou za demokratizaci světa, s NATO jako svou zbraní,“ píše Hitchens a dodává: „Starý konzervativní pohled na ozbrojený konflikt – tedy válku jako odstrašení, a pokud selže, tak nepříliš ochotnou obranu – byl odvržen a nahrazen skoro až nadšenou snahou začít svět odznova, tentokrát s použitím bombardérů.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Jste pro, aby byla Ukrajina součástí EU a NATO?

A nic ve zlém, ale jak teda ta vaše návštěva Ukrajině a Ukrajincům pomohla?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O mrtvých jen dobře? Na Krampola se slétli „lepší lidé“. A je zle

14:20 O mrtvých jen dobře? Na Krampola se slétli „lepší lidé“. A je zle

Charismatický hlas herce Jiřího Krampola již ve veřejném prostoru nezazní. Někteří lidé se však domn…