Bojovníci Boko Haram unesli v Kamerunu osmdesát lidí, hlavně dětí

18.01.2015 21:41

Islamisté z hnutí Boko Haram v neděli unesli v Kamerunu skupinu zhruba 80 lidí, mezi nimiž byly i děti. Agentuře Reuters to oznámily kamerunské vládní a armádní zdroje. Únos je největší akcí, kterou dosud extremisté na kamerunském území provedli.

Bojovníci Boko Haram unesli v Kamerunu osmdesát lidí, hlavně dětí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střelné zbraně
reklama

Útočníci při únosu tři osoby zabili a zničili 80 domů. Akci teroristů se snažila zmařit vojenská hlídka, která svedla s útočníky dvouhodinový palebný souboj. Únosu ale vojáci nedokázali zabránit. Incident se stal na severu Kamerunu ve vesnici Mabass, kam bojovníci Boko Haram pronikli ze svých základen v sousední Nigérii. Nejmenovaný kamerunský důstojník agentuře Reuters řekl, že mezi unesenými je 30 dospělých a zhruba 50 dětí ve věku mezi deseti a 15 lety.

Kamerun v úterý oznámil, že zabil 143 bojovníků Boko Haram

Na sever Kamerunu vyjelo v sobotu několik stovek obrněných vozidel a tanků čadské armády, která má proti útokům oddílů Boko Haram oblast chránit. Akce islamistů se v poslední době rozšířily z Nigérie do oblasti Čadského jezera a do hraničních oblastí Čadu a Kamerunu.

Podporu armádě v její kampani proti Boko Haram v sobotu v čadské metropoli Ndjameně demonstrovaly desetitisíce lidí. Účastníci pětikilometrového průvodu organizovaného vládou vyjadřovali rozhořčení nad krvavými útoky islámských radikálů.

Kamerun v úterý oznámil, že zabil 143 bojovníků Boko Haram, kteří napadli jeho základnu Kolofata nedaleko nigerijské hranice. Na počátku tohoto měsíce zveřejnili islamisté video, v němž pohrozili Kamerunu větší intenzitou útoků. Vyhrožují rovněž, že zaútočí na kamerunského prezidenta Paula Biyu.

Islamisté z Boko Haram bojují od roku 2009 proti nigerijské centrální vládě a požadují zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Loni spáchala tato organizace asi 100 teroristických útoků, při nichž zahynulo na 3000 lidí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

8:13 Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

TÝDEN V MÉDIÍCH Kde bere člověk, který se nazývá teologem, odbornou kompetenci k tomu posuzovat komp…