Bojujeme slovem za zachování míru v Evropě, prohlásil ruský historik kritizující Putina

30.03.2014 14:04

Historik Andrej Zubov přišel o místo na Moskevském institutu mezinárodních vztahů za napsání článku s tématem „To už tady bylo“. V pořadu Otázky Václava Moravce vysvětloval své pohnutky a dále kritizoval politiku prezidenta Vladimira Putina.

Bojujeme slovem za zachování míru v Evropě, prohlásil ruský historik kritizující Putina
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin
reklama

Pořadu prozradil, že příkaz k vyhazovu přišel na jeho univerzitu takzvaně shora. Není si proto jistý, zda by se kvůli tomu měl soudit s vlastní univerzitou. 

„Hlavní cíl byl varovat naši společnost před nebezpečím, které představuje anexe Krymu,“ vysvětlil v OVM. Udával příklad nacistického Německa, které rovněž začínalo s nenásilnou anexí cizích území.

Odjezd z Ruska by bylo jako zběhnutí vojáka. Bojujeme za zachování míru

Zubov odmítl, že by nyní přijal některou z pracovních nabídek ze zahraničí. „Když se rozhoduje o osudu Ruska a v Moskvě se možná rozhoduje o osudu Evropy, tak musím zůstat. Odjezd z Ruska by bylo něco jako zběhnutí vojáka. Ten musí být na frontové linii. Bojujeme slovem. Bojujeme za to, aby byl uchován mír v Evropě a mezi národy Ruska a Ukrajiny,“ zdůraznil.

V Otázkách Václava Moravce přirovnal zveřejnění článku k experimentu. „Kdybych to udělal dřív, tak by mě nejspíš nejenom vyhodili z práce, ale i strčili do lágru. Ale uběhlo mnoho času. Ústava zajišťuje různorodost názorů. Já jsem učinil experiment a dopadlo to, jak to dopadlo. Následuje další etapa experimentu,“ uvedl. Teď se Zubov zaměří na to, zda se dokáže uživit v zemi, ve které se stal režimu nepohodlnou osobou. 

Zabrání Krymu může rozbořit celý systém smluv a zásad, které vznikly po druhé světové válce

Prezident Putin je podle Zubova člověk s myšlením sovětského typu. Zradilo ho ale údajně myšlení pragmatické. „Po roce 1945 si žádná západní země nepřipojila ani čtvereční kilometr žádné země. Je to na hranici rozboření celého systému smluv a zásad, které se vytvořily po druhé světové válce.
U nás se říká, že ať se stane, co chce, hlavně ať není válka. A každé dítě snad chápe, že obsazení cizího území je válka. Možná ne hned, ani před druhou světovou válkou se hned nebojovalo,“ varoval ruský historik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

13:39 Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

Prvním hostem nedělních Otázek Václava Moravce v České televizi byl ministr vnitra Jan Hamáček. „My …