Bomba na Babiše? Tajná nahrávka i o něm: Tajné peníze této politické straně

22.10.2019 8:41

Slovenský investigativní novinář Marek Vagovič ze serveru Aktuality.sk ukázal, kam až sahají dlouhé prsty Andreje Babiše. Až k Robertu Ficovi. Když Vagovič poukázal na vazbu mezi Ficem a Babišem poprvé, současný český premiér se prý neuvěřitelně rozzuřil.

Bomba na Babiše? Tajná nahrávka i o něm: Tajné peníze této politické straně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš při rozhovoru pro PL
reklama

Kauza Gorila ovlivňuje slovenskou politiku od roku 2011, kdy na veřejnost unikl dokument Slovenské informační služby, v němž bylo naznačeno, jak se údajně snažil spolumajitel Penta Investments Jaroslav Haščák ovlivňovat přední  politiky v letech 2005 a 2006 z různých politických stran, včetně Směru – sociální demokracie Roberta Fica.

Fotogalerie: - Ne turecké agresi

Demonstrace proti turecké invazi v Sýrii. Pořádala...
Demonstrace proti turecké invazi v Sýrii. Pořádala...
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Demonstrace proti turecké invazi v Sýrii. Pořádala...
Demonstrace proti turecké invazi v Sýrii. Pořádala...
Demonstrace proti turecké invazi v Sýrii. Pořádala...

Anketa

,,Člověk si musí rozmyslet. Buď bude dělat redaktora v ČT, nebo politiku," řekl o novinářích ČT Zaorálek. Řekl to správně?

98%
2%
hlasovalo: 10559 lidí

Před několika dny dorazila do řady slovenských médií nahrávka, kde se Haščák ke kontaktům s politiky vyjadřuje. Penta už kvůli nahrávce podala trestní oznámení a proti obsahu, v němž se mluví i o likvidaci nepohodlných osob, se ohradila. Kdyby v roce 2018  nebyl zavražděn novinář Ján Kuciak se svou snoubenkou, možná by slova z nahrávky veřejnost nebrala tak vážně, ale takto má nahrávka na Slovensko velký dopad.  

Není přitom bez zajímavosti, že na nahrávce zaznělo i jméno českého předsedy vlády Andrej Babiše (ANO). Slovenský investigativní novinář Marek Vagovič o něm píše jako o bývalém komunistickém StBákovi, který byl jedním z utajených sponzorů strany Směr Roberta Fica.

Babiš měl být podle Vagoviče  jedním z řady utajovaných sponzorů Směru, ale nespokojenost na slovenské straně vyvstala ve chvíli, kdy si slovenský podnikatel Fedor Flašík spojovaný se Směrem měl část peněz od utajovaných sponzorů nechat pro sebe.

„Když jsem to poprvé zveřejnil, Babiš neskutečně zuřil. Konspiroval, že to dělám na objednávku, že jsem zkorumpovaný a podobné žvásty,“ napsal Vagovič na sociální síti Facebook. Podle novináře i tato pasáž z gorilí nahrávky ukazuje, že Směr Roberta Fica je vlastně jen firmou, která se pokoušela předat moc nad Slovenskem oligarchům.

Český investigativní novinář Jaroslav Kmenta k tomu dodal, že obdobně Babiš v minulosti postupoval s ČSSD.

„Andrej Babiš tajně sponzoroval slovenský SMER Roberta Fica. Informace investigativního novináře Marka Vagoviče potvrdily nahrávky z Gorily. Takhle si Babiš získával v 90. letech českou ČSSD penězi z Panamy,“ napsal doslova Kmenta, který narážel na dar, který dostala ČSSD v době, kdy se Miloš Zeman chystal převzít moc po Václavu Klausovi.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Předvolební kampaň tehdy ČSSD financovala i z darů a jeden z dárců byl utajen. Kmenta v článku pro magazín Reportér konstatuje, že dar pocházel od lidí z okolí Andreje Babiše.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

20:12 Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

Miroslav Kalousek (TOP 09) po dvaadvaceti letech složil poslanecký mandát. Ve Sněmovně chce dát pros…