Bouře v justici. Bureš řídí soud, ač na to nemá papír

01.02.2015 11:34

Předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš se prý staví "na zadní" proti verdiktu Ústavního soudu ČR, čímž porušuje zákon. V pozici místopředsedy soudu, který formálně není předsedou, ale vykonává příslušnou práci, drží muže, který už tam nemá být déle než rok. Své k tomu ale říká i sám Bureš. Výtky svých kritiků shazuje ze stolu s tím, že jen usilují o funkci, na kterou nemají.

Bouře v justici. Bureš řídí soud, ač na to nemá papír
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Jaroslav Bureš byl mimo jiné kandidátem ČSSD na prezidenta. Dnes je předsedou Vrchního soudu v Praze a v této pozici údajně porušuje zákon. Na soudu už rok a půl schází řádně jmenovaný místopředseda soudu pro obchodní úsek. Práci nadále vykonává Stanislav Bernard, jenž tuto funkci řádně zastával jako poslední. Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, jenž je dnes europoslancem za TOP 09, to považuje za nepřijatelné.

Dochází k porušení zákona?

"Pokud je někdo pověřen výkonem určité funkce, tak by to mělo být po provizorní krátkou dobu. Takhle dlouhá doba je obcházení zákona a s takovým postupem bych jako ministr určitě nesouhlasil," tvrdí Pospíšil. Náměstek současné ministryně Robert Pelikán podle vlastních slov situaci sleduje s obavami, ale připomíná, že ministerstvo nemůže zasahovat do chodu soudů.

Ústavní soud přitom už v roce 2010 uvedl, že opakované vykonávání funkce místopředsedy není možné, protože to příliš nahrává korupci. Na toto rozhodnutí poukazuje i šéfka Soudcovské unie ČR Daniela Zemanová, která podotýká, že jde o jasné rozhodnutí, které lze jen obtížně interpretovat alternativně.

Bureš ale svým kritikům z řad soudců posílá jasný vzkaz. "To jsou závistivci, kteří by se o tu funkci rádi ucházeli. Vědí, že by neobstáli, tak se aspoň takto snaží upoutat pozornost," tvrdí Bureš. A konkrétně o prezidentce Zemanové říká, že by se měla věnovat členům unie. On sám jejím členem není.

Zároveň odmítá, že by porušoval zákon. Bernarda totiž nepověřil výkonem funkce, svěřuje mu pouze jednotlivé úkony. Na to ale reagují jeho kolegové, kteří většinou nechtějí zveřejňovat své jméno. Vychází ze známého rčení: Pokud něco vypadá jako kachna a kejhá to jako kachna, nejspíš to bude kachna. Na Bernardovu pozici se dívají stejně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

8:13 Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

TÝDEN V MÉDIÍCH Kde bere člověk, který se nazývá teologem, odbornou kompetenci k tomu posuzovat komp…