Bouřlivý vývoj kolem uprchlíků: Za to můžete vy, co jste chtěli válku! bouřil Farage v europarlamentu. Merkelová nutí jiné státy, aby přijímaly více lidí

30. 4. 2015 11:10

V Evropském parlamentu byla včera přijata rezoluce požadující stanovení závazných kvót pro přerozdělování uprchlíků v zemích Evropské unie. Z českých europoslanců hlasovali proti zejména členové ODS a Strany svobodných občanů. Podle šéfa britské UKIP Nigela Farage tato rezoluce ohrožuje evropskou civilizaci. Německá kancléřka Angela Merkelová naopak vyzývá Velkou Británii, aby přijímala více uprchlíků.

Bouřlivý vývoj kolem uprchlíků: Za to můžete vy, co jste chtěli válku! bouřil Farage v europarlamentu. Merkelová nutí jiné státy, aby přijímaly více lidí
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku
reklama

Přijatou rezoluci lze vnímat jako přímou reakci na nedávné úmrtí více než 900 uprchlíků u břehů Libye. Pro její přijetí hlasovalo 449 přítomných europoslanců, proti bylo 130 a 93 se zdrželo hlasování. Hlavním požadavkem rezoluce je přijetí závazných kvót, podle kterých by se v budoucnu rozdělovaly uprchlíci napříč členskými státy Evropské unie. Vedle toho by mělo být z rozpočtu EU přesunuto více finančních prostředků do programů souvisejících s přistěhovaleckou politikou. V neposlední řadě rezoluce požaduje, aby se v otázce rozmísťování uprchlíků postupovalo podle zásady solidarity a spravedlnosti.

Přestože česká vláda zastává k závazným kvótám odmítavé stanovisko, hlasovalo pro ni mnoho poslanců z řad koaličních stran. Konkrétně se k rezoluci vyjádřili kladně poslanci Šojdrová a Zdechovský z KDU-ČSL a dále např. Olga Sehnalová, Miroslav Poche, Pavel Poc či Jan Keller z ČSSD. Vedle nich však pro závazné kvóty pro uprchlíky zvedli ruku také europoslanci z TOP 09 Polčák, Štětina a Niedermayer. Naopak proti hlasoval šéf Svobodných Petr Mach, který je dle svého vyjádření na Facebooku přesvědčen, že žadatelé mají jít do zemí, které jim poskytnou azyl. „Evropská unie je nemá rozdělovat proti jejich vůli a proti vůli obyvatel členských zemí,“ napsal Mach.

Obdobný názor jako Mach zastává také dlouholetý europoslanec za ODS Jan Zahradil, který se podivoval nad tím, že europoslanci za ČSSD zvedli ruku pro kvóty i přes negativní postoj své strany. „Socialisté nepřekvapili, už v minulosti hlasovali podle diktátu své frakce a proti oficiální pozici České republiky,“ zmínil Zahradil a kriticky se vyjádřil i k europoslancům za TOP 09. „Zaráží mne ale i to, že se pro povinné přidělování migrantů do Česka vyslovila strana, která se považuje za konzervativní,“ dodal europoslanec Jan Zahradil, dle kterého bychom měli dát najevo, že Evropa není připravena přijímat desítky či stovky tisíc běženců.

K rezoluci se přímo na půdě Evropského parlamentu vyjádřil také šéf britské euroskeptické strany UKIP Nigel Farage, který považuje za jednoho z hlavních viníků krize s uprchlíky Evropskou unii. Upozornil především na bombardování Libye před čtyřmi lety, jež dle jeho názoru uvedlo zemi do chaosu a tamější úřady nyní nejsou schopny čelit převaděčským gangům dopravujícím uprchlíky nelegální cestou k evropským břehům. „Mohli bychom se inspirovat příkladem imigrační politiky Austrálie, která vrací uprchlíky zpět do jejich domovů. Ostatně premiér Abbott nám nabídl pomoc. My jsme se však rozhodli si to dělat po svém a chceme přijímat všechny uprchlíky. I proti vůli Evropanů,“ kritizoval Farage.

Naopak německá kancléřka Merkelová požaduje nový systém kvót, který by rozdělil imigranty do jednotlivých členských států EU podle spravedlivějšího klíče. Jak informuje britský deník Daily Mail, Merkelová apelovala na Velkou Británii, aby přijímala více přistěhovalců. V současné době se týká žádosti o azyl téměř v 50 % případů Německa a Švédska. Německo v loňském roce řešilo asi 200 000 žádostí o azyl, zatímco v Chorvatsku to bylo jen 450 a v České republice něco kolem 1000. Plány německé kancléřky plně podporuje předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Musíme udělat vše proto, aby přestali lidé umírat na volném moři,“ řekl Juncker. Zato britský ministerský předseda David Cameron vystupuje proti kvótám a svým voličům dokonce sliboval, že učiní imigrantské vlně přítrž, v opačném případě jej prý mohou „vykopnout“.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

22:40 Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

Nejslavnější český datový vědec Petr Ludwig opustil svůj domovský New York a na první polovinu roku …