Brabec zrychluje čerpání z eurofondů: Miliardu a půl investuje do recyklace odpadů

01.03.2014 15:13

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce za 1,5 miliardy korun podpořit projekty na recyklaci komunálního odpadu a kvalitnějšího nakládání s odpady. Příjem žádostí začíná tento měsíc. Řekl to náměstek ministra Jan Kříž. Úřad se tak snaží čerpat poslední peníze z Operačního programu Životní prostředí (OP ŽP), který má dlouhodobě problémy. Hrozí mu, že z fondů nevyčerpá až 13 miliard korun.

Brabec zrychluje čerpání z eurofondů: Miliardu a půl investuje do recyklace odpadů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Michal Chovanec s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem

„Škrtáme projekty, které nemají šanci na úspěch, teď děláme inventuru. Peníze, které se vyvážou, budou přesouvané do nových výzev," řekl Kříž. Finance však nepůjdou na úkor spaloven. MŽP by podle Kříže totiž chtělo z evropských peněz přispět alespoň na stavbu spalovny Chotíkov u Plzně za téměř tři miliardy korun.

Nové vedení MŽP chce změnit odpadovou politiku, energetické zpracování odpadů ve spalovnách v novém programu nicméně nechává. „Stále máme disponibilní prostředky na to, abychom to vyhlásili. Ještě věříme, že by třeba Chotíkov uspěl. Není to tak, že bychom za Chotíkov dali recyklaci," uvedl s tím, že z fondů by na něj mohlo jít zhruba půl miliardy korun. MŽP chce proto pro EK znovu připravit odůvodnění a dát projektu šanci. Současný evropský trend však prosazuje recyklaci, nikoliv spalovny, EK navíc po ČR požaduje novou odpadovou legislativu.

S podporou zařízení pro energetické využití odpadů, jejich výstavbou a modernizací počítá i návrh nového OP ŽP na dalších šest let. Jestli se však dostanou i do finální verze, rozhodne až nový Plán odpadového hospodářství ČR a nový zákon o odpadech. Na kompletní novou legislativu se čeká už od roku 2007. Současné vedení MŽP slibuje, že ji letos dokončí.

Dosud nezveřejněná studie MŽP z konce roku 2012, kterou ČTK v pátek poskytlo Hnutí Duha, uvádí, že namísto zvyšování recyklace komunálních odpadů se peníze z evropských fondů z 80 procent použily na projekty, které neodpovídaly cílům odpadového plánu. Místo recyklačních projektů se podpořila zařízení na úpravu stavebních a kovových odpadů.

Nepodařilo se plnit cíle odpadového plánu

Dokument vznikl po kritice Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) z roku 2011, který ministerstvu vyčítal, že evropské peníze směřovalo do projektů, které nepomohly snížit skládkování. „Evropské peníze na šetrné odpadové projekty byly skandálně vytunelovány. Není divu, že EK za této situace odmítá financovat další nedůležité projekty, jakými jsou i spalovny odpadků," reagoval odpadový expert Hnutí Duha Ivo Kropáček.

Ministerský dokument připouští, že nedocházelo k plnění cílů odpadového plánu. Ekologové upozornili, že operační program měl k dispozici 612 milionů eur, které se měly využít ke zvýšení recyklace komunálních odpadů. To se ale nestalo.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…