Britský premiér Cameron opět sestaví vládu. A uspořádá referendum o členství v EU

08.05.2015 15:58

Britský premiér David Cameron vytvoří většinovou vládu. Oznámil to dnes poté, co absolvoval audienci u královny. Potvrdil také, že splní svůj předvolební slib a vypíše referendum o setrvání Británie v Evropské unii.

Britský premiér Cameron opět sestaví vládu. A uspořádá referendum o členství v EU
Foto: archiv
Popisek: Britský premiér David Cameron
reklama

Poté, co ve volbách uspěla i Skotská národní strana (SNP) a stala se třetí nejsilnější stranou v parlamentu, Cameron zdůraznil, že přenese další pravomoci na Skotsko, Wales a Severní Irsko. Konzervativci získali poměrně překvapivě ve čtvrtečních volbách do Dolní sněmovny většinu.

Staronový premiér potvrdil, že uspořádá v roce 2017 referendum o členství země v EU na základě výsledků jednání s Bruselem o přenesení některých pravomocí zpět do Británie.

Evropská komise i velké členské státy se k takové možnosti ale dosud stavěly skepticky, zejména k omezení volného pohybu osob. Nespokojenost s rostoucí imigrací je přitom hlavní, ne-li jedinou, příčinou vzestupu protievropských nálad mezi konzervativci i posílení Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Ta sice ve čtvrtek získala kvůli jednokolovému většinovému systému jen jednoho poslance, ale dostala třetí největší počet hlasů – skoro čtyři miliony.

Cameron ocenil i své politické soupeře – šéfa opozičních labouristů Eda Milibanda a předáka koaličních liberálních demokratů Nicka Clegga. Oba kvůli propadu svých stran dnes odstoupili. Rezignoval i šéf UKIP Nigel Farage, který nebyl do parlamentu zvolen.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor nevěří odborníkům šířícím strach z covidu. Provedl si vlastní test. A odhalení je tu

16:48 Generál Šándor nevěří odborníkům šířícím strach z covidu. Provedl si vlastní test. A odhalení je tu

Generál Andor Šándor se rozhodl provést vlastní výzkum na svém těle. Na začátku března si udělal kre…