Brno, okružní jízda kolem Václaváku, koncert v Děčíně... Víme více o plánu Nočních vlků

03.05.2016 19:03

Ruští motorkáři Noční vlci jsou opět v Česku. Zastaví se na několika místech země, program však mají jediný, uctít památku padlých sovětských vojáků. „Putinovi“ motorkáři se zastaví v Brně, Praze a Děčíně. Oficiálním pořadatelem jejich české části před cestou do Berlína je český klub Red Eyed Crüe a ParlamentníListy.cz přináší podrobnosti přímo z první ruky.

Brno, okružní jízda kolem Václaváku, koncert v Děčíně... Víme více o plánu Nočních vlků
Foto: Archiv Red Eyed Crüe
Popisek: Šéf českého klubu Red Eyed Crüe Vladimír Boháč alias Lalin (uprostřed). Aktivně spolupracují s ruskými Nočními vlky
reklama

Veřejnosti již dobře známá jízda „Cesty vítězství“ (Dorogi Pobedy) ruského motorkářského klubu Noční vlci, který má blízko k prezidentu Putinovi, má i letos několik zastávek v České republice. Motorkáři projíždějí Evropou a ve vybraných městech navštěvují pohřebiště a pomníky sovětských vojáků. Cesta bude zakončena v Berlíně.

V naší zemi se motorkáři tentokrát zastavují v Brně, v sobotu 7. května v Praze na Olšanech a v neděli 8. května v Děčíně, kde se bude konat větší akce a lidé se s nimi prý budou moct vyfotit nebo promluvit.

„Letos jsme se ‚Cest vítězství‘ rozhodli účastnit jako pořadatelé na území České republiky. Požádali jsme Noční vlky a jejich oddělení ‚Cesty vítězství‘, aby nám vydali licenci na to, že je zde smíme zastupovat, co se týče těchto pietních akcí. Akce proběhnou stejně jako loni. Protože je program nabitý, bude u nás méně zastávek než loni, více zastávek je v jiných státech,“ popisuje pro ParlamentníListy.cz prezident klubu Red Eyed Crüe Vladimír Boháč, který si před časem na akci Nočních vlků potřásl rukou s Vladimirem Putinem a byl mu představen.

První pietní akce se již v úterý konala na Ústředním hřbitově v Brně, které se měl účastnit kromě ruského generálního konzula v moravské metropoli také hejtman kraje Michal Hašek z ČSSD. „Sedmého května od dvou hodin na Olšanských hřbitovech, večer setkání v Ruském středisku vědy a kultury a osmého května v neděli Děčín, kde bude probíhat velká akce spojená s koncertem na oslavu osvobození naší země,“ upřesňuje Boháč.

„Někteří z členů Nočních vlků před více než deseti lety dokonce objevili hroby svých dědů, které navštíví a položí k nim věnce. Pro ně je to obrovská pietní akce a vzdávají tím čest těm, kteří, i když se to někomu nezdá, tak naši republiku osvobodili. Vše se bohužel opět koná za vydatné mediální nepodpory, ale jak známo, negativní reklama je nejlepší reklama,“ uvádí dále prezident českého klubu Red Eyed Crüe.


Prezident českého klubu Red Eyed Crüe Vladimír Boháč (druhý zleva) a šéf Nočních vlků „Chirurg“ (druhý zprava)

Přesto je podle jeho slov v letošním roce propaganda proti Nočním vlkům mírnější než před rokem. „Ve své podstatě byla celá akce připravena v tichosti až do jejich příjezdu do Brestu (běloruské město na hranici s Polskem – pozn. red.). V tu chvíli polské ministerstvo zahraničí oznámilo ruskému ministerstvu zahraničí, že Noční vlky do Polska nepustí. Ano, mediální kampaň je podstatně menší, ale je to lépe připravené,“ myslí si.

Přitom ještě v loňském roce se několik měsíců psalo o chystané cestě Putinových motorkářů a mnozí politici i média varovali, že jde o bezpečnostní riziko. Jak to Vladimír Boháč vysvětluje? „Možná to už přestalo zajímat a možná už přestali být tím ‚bezpečnostním rizikem‘ a myslí si to jediné Polsko,“ říká pro ParlamentníListy.cz.

Paradoxně prý díky tomu, že Poláci celou situaci rozvířili, pomohli cestu Nočních vlků zpropagovat. „Díky tomu všemu se nám neskutečně zvedla návštěvnost stránek, přibyl počet telefonátů, SMSek a emailů od lidí, kteří se s Vlky chtějí setkat, chtějí s nimi jet v koloně, chtějí akci podpořit a účastnit se pietních akcí. Takže Poláci tím, že je zastavili a nepustili, zviditelnili akci, která mohla probíhat absolutně v tichosti a zvedlo to ze židlí lidi, kteří původně vůbec netušili, že něco takového bude. Díky tomu se v Ostravě připojí asi padesát lidí, další v polovině trasy u Olomouce a do Brna už směřovala zhruba stovka motorkářů z celého okolí. V Praze pak navíc kromě pietního aktu na Olšanech všechny motorky dvakrát obkrouží Václavák. Vše proběhne za spolupráce a asistence policie,“ dodává Vladimír Boháč pro ParlamentníListy.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

4:43 „Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

Češi začínají po mnoha měsících tvrdých zákazů znovu normálně žít, a přestože zahrádky oficiálně otv…