Brno získalo ve Vídni ocenění za nápad z dílny hnutí Žít Brno

2. 5. 2018 12:50

Brněnský projekt nazvaný Rapid Re-housing získal ve Vídni první cenu SozialMarie 2018 a 15 000 euro (asi 380 000 korun). Díky projektu dostalo 50 rodin s dětmi v bytové nouzi od města byt.

Brno získalo ve Vídni ocenění za nápad z dílny hnutí Žít Brno
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek
reklama

O udělení ceny informoval ČTK brněnský zastupitel zodpovědný za sociální začleňování Martin Freund (Žít Brno). Město se iniciativou Rapid Re-housing snaží vyřešit problém bezdomovectví rodin v Brně. Většina rodin už po roce prodloužila smlouvu na byt, kvůli problémům skončily dvě.

Ocenění dostala Platforma pro sociální bydlení a projekt Housing first. „Projekt Rapid Re-housing představujeme na zahraničních fórech jako Housing first for families,“ vysvětlil Freund rozdíl v názvech. Ocenění získala pomoc rodinám. „SozialMarie Awards je nejstarší evropská cena udílená sociálně inovativním projektům. Přihlášeno bylo více než 200 projektů, nominováno 30 a náš byl vyhodnocen jako úplně nejlepší,“ uvedl Freund. Podle něj je to velká čest pro tým, který se o projekt zasloužil, ale i ocenění pro Brno. „Je to motivace dotáhnout to a skutečně ukončit bezdomovectví rodin v Brně úplně. Každé dítě má právo vyrůstat v důstojném prostředí,“ řekl zastupitel.

Uvítal by, kdyby město peněžitou cenu spojenou s oceněním věnovalo na boj proti chudobě a bytové nouzi. „Ideálně do nadačního fondu na zaplacení kauce pro znevýhodněné rodiny,“ dodal. Stejný projekt získal ocenění už loni. Evropská federace národních organizací pracujících s lidmi bez domova ho vyhodnotila jako nejlepší projekt v Evropě, který řeší bytovou nouzi.

S projektem na vyčlenění 50 bytů rodinám v nouzi přišlo v roce 2016 koaliční hnutí Žít Brno, které chce pomáhat lidem bez přístřeší. Nejprve se město zaměřilo na rodiny s dětmi, které nemají domov, bydlí v ubytovnách, v azylových domech a podobně. S 50 uzavřelo nájemní smlouvy, podle Freunda dva nájmy skončily, 46 rodin po roce prodloužilo smlouvy a u dvou se čeká s prodloužením smlouvy na to, až uplyne úvodní rok. Žít Brno má i další projekty, jak pomáhat lidem s potížemi v oblasti bydlení, zaměstnání či s rodinnými problémy. Brno chce také vytvořit akční plán na ukončování bezdomovectví, aby zavedené projekty vydržely i po volbách bez ohledu na to, kdo bude u moci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

12:13 „Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

V nedělní Partii se setkali vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a předsedkyně T0P 09 Markéta Pekarov…