Brusel by měl zbystřit: Italové odmítají multikulturalismus a po volbách možná přijde referendum o EU

20.12.2017 7:27

Brusel s obavami vzhlíží k Rakousku, kde byla vytvořena společná vláda lidovců a Svobodných. Ještě hůře však může být z pohledu eurofederalistů příští rok na jaře po volbách v Itálii.

Brusel by měl zbystřit: Italové odmítají multikulturalismus a po volbách možná přijde referendum o EU
Foto: Dobber Blog
Popisek: Památník italského krále Viktora Emanuela II.

Podle nedávného průzkumu by v parlamentních volbách zvítězilo Hnutí pěti hvězd v čele s bývalou televizní hvězdou Beppe Grillem. Získalo by téměř třicet procent a až asi pět procent za ní by skončila vládnoucí Demokratická levice. Populární Grillo se nijak netají tím, že by jeho strana usilovala o zavedení referenda, ve kterém by mohli voliči hlasovat o vystoupení z Evropské unie. Ačkoli aktuálně své kritické názory na EU nezvykle mírní, těžko by sestavil „prounijní“ vládu.

Průzkum amerického think-tanku Pew Research Center z letošního léta ukázal, že referendum o EU má podporu napříč politickým spektrem. Vyjádřilo se pro něj 57 %, což však zároveň neznamená, že by k odchodu země z EU skutečně došlo. Přesto je 35 % voličů rozhodnutých hlasovat pro „italexit“ v porovnání se sousedními zeměmi vysoké číslo. Itálie navíc patří mezi zakládající členy EHS a v poválečné éře z toho po hospodářské stránce značně profitovala.

V nedávných volbách na Sicílii navíc uspěla Berlusconiho Forza Italia, která oběma zmíněným stranám, byť z uctivé vzdálenosti, „dýchá na záda“. Návratu několikanásobného premiéra země na politické kolbiště však brání zákon, podle kterého se nemůže o nejvyšší funkce ucházet odsouzený politik, což je právě případ Berlusconiho. Ten prakticky po celou svoji politickou kariéru bojoval s obviněními kvůli korupci a zneužívání svých pravomocí, až byl před dvěma lety skutečně odsouzen k tříletému trestu.

O třetí místo se Forza Italia přetahuje s Ligou Severu, která je výrazně euroskeptická. Ačkoli Berlusconiho strana nehovoří o vystoupení z EU, zastupuje „prounijní“ strany v parlamentu pouze Demokratická strana. Zemi navíc sužuje masivní migrace a jak nasvědčuje aktuální průzkum deníků La Stampa a Financial Times, obavy z příliš liberální přistěhovalecké migrace vyjadřují dokonce i voliči levicové Demokratické strany.

„Jsem dlouholetý volič Demokratické strany, ale nyní jsem zvažoval, že dám svůj hlas straně Liga Severu. Abych tím vyslal signál, že mám obavy z toho, jak naše úřady nezvládají problém migrace,“ cituje deník nejmenovaného důchodce z Brescie. Průzkumu se zúčastnilo 1100 respondentů, z nichž přes šedesát procent odmítá ideu multikulturalismu. Většina z nich, stejně jako zmiňovaný respondent z Brescie, míní, že více migrace již země nezvládne.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…