Brusel pořádně naštval jednoho evropského premiéra. Jde o peníze

23.10.2016 7:33

Vztahy mezi Itálií a Evropskou unií se začínají povážlivě dramatizovat. Premiér Matteo Renzi se zlobí na Evropskou unii, která kritizuje jeho rozpočet pro příští rok.

Brusel pořádně naštval jednoho evropského premiéra. Jde o peníze
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu
reklama

Italský premiér neprožívá zrovna ideální období své politické kariéry. Za šest týdnů se bude v jeho zemi konat referendum o ústavních změnách a podle průzkumů vše nasvědčuje tomu, že voliči jeho návrhy odmítnou. Renzi přitom s referendem úzce svázal svoji budoucnost a v případě odmítnutí ústavních změn hodlá ze své funkce odstoupit. Notně narušené jsou také jeho vztahy s představiteli Evropské unie, kteří mají problém s jeho rozpočtem.

Rozpory mezi Renzim a evropskými politiky se projevily již na setkání v Bratislavě v polovině září, o kterém se italský premiér vyjadřoval mnohem méně pozitivně než ostatní. Po skončení summitu se dokonce odmítl zúčastnit společné tiskové konference s francouzským prezidentem Hollandem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou a uspořádal své setkání s médii odděleně. Navíc byl ve srovnání s dalšími účastníky summitu o poznání kritičtější.

Možná i tento aspekt hraje roli v nesouhlasném stanovisku špiček Evropské unie s aktuálně sestaveným rozpočtem, který Renzi v posledních dnech prezentoval. „Sestavili jsme rozpočet se schodkem ve výši 2,3 % HDP, ale jako obvykle jej nejmenované zdroje z EU odmítají a tvrdí, že neprojde. Čemu vlastně říká Brusel své ‚ne‘? Penězům pro v srpnu zemětřesením zničené Amatrice? Financím do školství? Dvěma miliardám navíc do zdravotnictví? Měli by nám to říct.“

Mnozí italští politici jsou přesvědčeni, že neustálé peskování bruselských eurokratů snižuje šance Renziho na úspěch ve zmíněném referendu, které se bude konat v neděli 4. prosince. „My respektujeme pravidla, i když s nimi nesouhlasíme. Ale nyní se už opravdu ocitáme na hraně. Pokud náš rozpočet odmítnou, tak my se sami rozhodneme, jestli si na něm budeme trvat, nebo přikročíme ke změnám,“ cituje názory nejmenovaných vyšších úředníků britský deník Express.

Vrásky na čele Renzimu přidělává i neutěšený stav italského bankovního systému a stále se zvyšující popularita opozičního Hnutí pěti hvězd Beppe Grilla. Již v červnových místních volbách Renziho Demokratická strana utrpěla v přímém souboji o křesla starostů zdrcující porážku v Římě i Turíně, kde se prosadily mladé a charismatické kandidátky opozičního hnutí. Pokud referendum dopadne pro Renziho neúspěchem, mohlo by v následných parlamentních volbách uspět právě euroskeptické a antiimigrační Grillovo hnutí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oběsil bych Lavrova, vypálil Pavel Novotný před ruskými novináři. Příběh je u konce. Policie rozhodla

21:37 Oběsil bych Lavrova, vypálil Pavel Novotný před ruskými novináři. Příběh je u konce. Policie rozhodla

Není to tak dávno, kdy se kontroverzní politik a starosta Řeporyjí Pavel Novotný postaral o rozruch …