Brzy i u nás: Svědectví, jak se v Německu nakládá s opozicí. Parta, ke které patřil i Bartoš

03.02.2023 13:50

Politolog Petr Macinka z Institutu Václava Klause (IVK) si do pořadu Přísně tajné na youtubovém kanále Xaver Live přizval Petra Bystroně, německého poslance českého původu, který se nebál veřejně odsoudit dodávky německých tanků na Ukrajinu. Nyní popsal, co po jeho ostré kritice přišlo. Řeč byla také o zoufalém stavu svobody a demokracie. „V Německu je opozice utlačována způsobem, který si nikdo neumí představit, za chvíli to bude i u vás,“ varoval.

Brzy i u nás: Svědectví, jak se v Německu nakládá s opozicí. Parta, ke které patřil i Bartoš
Foto: Repro Raptor TV
Popisek: Poslanec AfD, Petr Bystroň

Německo po dlouhém váhání oficiálně odsouhlasilo dodání německých tanků Leopard 2 ukrajinské armádě. Cílem je podle kancléře Olafa Scholze rychle vybavit Ukrajinu dvěma prapory leopardů, k čemuž se připojí také další evropské státy, které tyto obrněnce mají ve výzbroji. Ruské velvyslanectví v Berlíně varovalo, že německé rozhodnutí je extrémně nebezpečné.

Německý poslanec českého původu Petr Bystroň, se před několika dny ve Spolkovém sněmu, kde zastupuje protiimigrační Alternativu pro Německo (AfD), velmi ostře vyjádřil k poslání německých tanků do Ruska. Připomíná, že když Německo poslalo své tanky do Ruska, ruské tanky vjely do Berlína:

„Německé tanky proti Rusku na Ukrajině. Především, vážení kolegové z CDU/CSU, to je zajímavý přístup, který zde používáte. Mimochodem, o to se pokoušeli už vaši dědečkové a melnikovci a banderovci. A jaký byl výsledek? Nevýslovné utrpení, desítky milionů mrtvých na obou stranách a nakonec ruské tanky zde v Berlíně. A dva z nich stojí vpředu a měli byste kolem nich chodit každé ráno a vzpomínat.

Zahraniční politika není o vysílání tanků, ale o diplomacii, hledání rovnováhy, porozumění a kompromisu,“ hřímal Bystroň na půdě Německého spolkového sněmu. „Bohužel všichni ti, kteří tento přístup prosazovali, byli v loňském roce v parlamentu očerňováni. Každý, kdo se postavil za německé zájmy, byl očerněn jako Putinova děvka. Každý, kdo prosazoval americké zájmy, byl oslavován jako zachránce Ukrajiny. A obojí je špatně,“ dodal Bystroň.

„Je krásně vidět, kde se to rozhoduje. Tanky Leopard 2, to se rozhodovalo také v Americe, Američani si německou reprezentaci ještě pozvali na vojenskou základnu Ramstein, kde jim to nalajnovali,“ uvedl německý politik.

Tento odvážný projev se poté začal po sociálních sítích šířit doslova rychlostí blesku. Pak se ale stalo něco nečekaného: „Najednou to šíření někdo úplně uřízl, na mém vlastním TikToku to video mělo 700 tisíc zhlédnutí, nakonec se stalo, že už nemám ani ten TikTok, kompletně mi ho zrušili,“ popsal Bystroň, jaká cenzura po jeho kritice dodávek tanků na Ukrajinu nastala.

„Věděl jsem, že to video bude mít velký zásah, protože se mi najednou začali hlásit lidé z různých zemí, říkali wow. Když se to objevilo i v Rusku ve zprávách, říkal jsem si: To je průšvih,“ smál se Bystroň. „Jsem ale rád, že se to sdílelo všude po světě, i tady v Čechách, i ti se mi hlásili. Bylo znát, že jsem trefil do černého. Lidi si cestu k té pravdě najdou sami,“ věří německý poslanec.

„Budeme doufat, že několik takových projevů bude ještě moc nějakou dobu zaznívat,“ podotkl k tomu Macinka, podle kterého se situace v rámci svobody projevu zhoršuje.

Bystroň krátce představil svou domovskou AfD, která je často démonizovanou stranou, protože její zakladatelé, především ekonomové, podle něj prokoukli, co se děje na evropské úrovni. „Je třeba říct, že AfD je nejúspěšnější nově založenou stranou od druhé světové války, zažívá nebývalý úspěch,“ řekl Bystroň ke své straně. Podle Macinky pojí Václava Klause se zakladateli AfD odpor k euru a dalším „nesmyslnostem“, které se na nás uměle valí. „Proto prezident Klaus jezdil často do Německa na mítinky AfD a vystupoval na předvolebních akcích,“ vzpomněl Macinka s tím, že u těchto akcí často byl, přesto se objevovaly šílené informace ve „štvavém tisku“.

„Možná to bude psát štvavý tisk i tady o nás,“ zasmál se Macinka. „Nebude, nebude, to budou zamlčovat,“ ujistil jej pobavený Bystroň.

Vzpomněl své zkušenosti s českými médii: „Já jsem přes deset let psal pravidelně do Reflexu, Mladé fronty Dnes, často jsem byl v Česku publikovaný. Pak jsem byl zvolen do parlamentu, jsem v Bundestagu jediný Čech. Umím německou realitu zprostředkovávat do novin. Z pohledu novináře jsem přece ideální člověk na rozhovor, ale za posledních pět let – nula,“ uvedl.

Následně dodal, že si Václava Klause, který je dodnes v Německu velmi populární, váží: „Vzpomínám, když za ním po těch mítincích politici chodili a říkali mu, že nám tu někdo takový chybí, že je škoda, že není Němec, prosili ho, aby kandidoval, že by ho zvolili za prezidenta v Německu,“ popsal Bystroň, jaké má Klaus u západních sousedů renomé.

Vyvrátil, že by AfD byla strana, která chce rušit Benešovy dekrety, což je často podsouváno i Václavu Klausovi: „Je perverzní, když tu o AfD tvrdí, že chce rušit Benešovy dekrety, tak  nás očerňují – to bychom přece byli špičkou sudetoněmeckých svazů, kdybychom to chtěli – ale český exministr Herman se tam paktuje, dostává nejvyšší vyznamenání sudetských Němců,“ zmínil Bystroň účast dnes již exministra Hermana na srazech Sudetoněmeckého landsmanšaftu a označil jej za „kolaboranta“.

Došlo i na otázky diváků. Dotazy také směřovaly k rusko-ukrajinskému konfliktu. Bystroň zdůraznil, že většina Němců stejně jako Čechů nechce válku: „Chtějí mír, ne válku, nechce dodávky zbraní na Ukrajinu. Ale nedělejte si starosti, celý ten konflikt je v takové fázi, že už i v USA se začíná mluvit o tom, že by měla začít mírová jednání, myslím, že se to v roce 2023 nějak uzavře,“ věří německý poslanec.

Diváky také zajímal stav demokracie a svobody v Německu a zda je tam horší situace než v České republice. „V Německu je opozice, tím myslím parlamentní i mimo parlamentní, utlačována způsobem, který si nikdo neumí představit. Když to v zahraničí popisuji, tak si myslí, že mluvím o Severní Koreji, Číně nebo Bělorusku, nikdo nevěří, že se to odehrává v Německu.

Začíná to úplně dole, když jdete jako občan někam demonstrovat, a pokud jsou to demonstrace protivládní, pošle na vás policie vodní děla, zmlátí vás. A když děláte na stejném místě demonstraci pro LGBT, což je vládní agenda, tak vás stejně policie eskortuje, aby se vám nic nestalo.

A pokračuje to dál; pokud se angažujete jako občan v antisystémové straně, jako je AfD, tak vás vyhodí z práce. Pak vám „Antifa“ zapálí auto, rozmlátí okna, nebo vás na ulici zmlátí, některé mé kolegy z parlamentu málem umlátili k smrti, měli i vážné poranění mozku,“ popisoval Bystroň. Macinka připomněl, že Antifa je „hrdinská organizace“, jejímž členem byl i místopředseda vlády „hrdinný“ Ivan Bartoš z České pirátské strany. „Tak abychom i my si uvědomovali, že tu také máme něco jako Antifu,“ upozornil.

Bystroň pokračoval: „Jde to ale až do institucionálního prostředí, je diskriminace v parlamentech. A tajná služba se používá ke sledování a k diskriminaci parlamentní strany,“ doplnil.

„Takže od zdola až nahoru, přes všechny úrovně společnosti, je totální potlačování opozice. Dějí se i protiprávní domovní prohlídky u svobodných novinářů, u lidí, kteří se angažují na demonstracích. Je potlačování na všech frontách. Situace je opravdu kritická,“ říká poslanec AfD.

Také Česko míří do podobného bodu, shodují se Macinka a Bystroň, je jen pár kroků pozadu. Macinka zmínil plány vlády na boj s dezinformacemi i to, že mainstream bojovníky proti tomu kritizuje, že „straší a nikdo nikomu nic neudělá“. „Ale udělá a už brzo. Totalitu německého typu brzy zažijete i v Česku. Obavy jsou absolutně oprávněné a je třeba proti tomu bojovat všemi silami,“ dodal Petr Bystroň.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchodová reforma

Dobrý den, kdy předložíte návrh důchodové reformy? Sliboval jste to v březnu, a už jsme za polovinou. A už jste o ní jednal s opozicí, protože čím déle s ní začnete jednat, tím se celý proces oddaluje nebo hodláte shválit i bez ní a čekat, že až se karty obrátí, zase bude zrušena?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cena vajec: Brutální srovnání. Čtěte, komu vejce omlátit o hlavu

10:33 Cena vajec: Brutální srovnání. Čtěte, komu vejce omlátit o hlavu

Za posledního více něž půl roku cena vajec stoupla v Česku dvakrát tolik než v Německu. V celé EU je…