Brzy uplyne 75 let ode dne, kdy spojenci bombardovali českou léčebnu. Omylem

15.04.2018 9:42 | Zprávy
autor: mp

Spojenecké nálety na Němci okupovanou Evropu přinášely během druhé světové války nejen oslabení nepřítele a naději na jeho porážku, ale i mnohá utrpení civilistů. Kromě vojensky důležitých objektů totiž bomby často zasahovaly i civilní domy a zařízení. Jedním z těchto tragických omylů bylo bombardování Dobřan na Plzeňsku v noci ze 16. na 17. dubna 1943, které si vyžádalo na 200 obětí. Smutné výročí připomněla ČTK.

Brzy uplyne 75 let ode dne, kdy spojenci bombardovali českou léčebnu. Omylem
Foto: Ilustrační foto pixabay.com
Popisek: Válka - ilustrační foto

Za nezdarem z dubna 1943 byl omyl značkařů, kteří nasměrovali bombardéry na Dobřany ležící asi deset kilometrů jižně od Plzně. Na městečko s rozlehlým komplexem psychiatrické léčebny, které bylo po okupaci v roce 1939 přejmenováno na Wiesengrund, dopadlo více než 600 tun bomb. Zahynulo 100 pacientů ústavu, 60 německých vojáků a 35 civilistů. Ze zhruba 750 domů zůstalo bez úhony pouhých 200.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prahu čeká o prázdninách peklo. Kdo můžete, vyhněte se

11:30 Prahu čeká o prázdninách peklo. Kdo můžete, vyhněte se

Letní prázdniny ještě nezačaly, ale doprava v Praze už kolabuje. Rozsáhlé opravy, uzavírky a omezení…