Bude Arenberger platit odškodnění ze svého? Právník Koudelka vytáhl paragrafy, které to umožňují

28.05.2021 14:01

Skandál kolem uzavírání obchodů, restaurací a služeb po ukončení nouzového stavu nabývá na čím dál větších rozměrech. Jak již opakovaně upozornila některá média, bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger vydával ministerská opatření s vědomím, že tím porušuje pandemický zákon. Již v únoru na to poukazovali sami úředníci Ministerstva zdravotnictví.

Bude Arenberger platit odškodnění ze svého? Právník Koudelka vytáhl paragrafy, které to umožňují
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Že měli pravdu, potvrdil v minulých dnech také Nejvyšší správní soud, který rozhodl o tom, že podle pandemického zákona může ministerstvo pouze omezovat chod obchodů a služeb, nikoliv je zcela zavírat. Podle advokáta Zdeňka Koudelky z Trikolóry došlo postupem ministra Arenbergera ke gigantickým škodám. Proto na něj podal trestní oznámení.

„Nezákonnými zákazy byla způsobena škoda značnému množství podnikatelů. Pokud by byla mimořádná opatření zákonná, je stát povinen hradit podnikatelům jen skutečnou škodu, tedy bez ušlého zisku, podle pandemického zákona. Protože však jsou nezákonná, je povinen hradit škodu dle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci, kdy se hradí i ušlý zisk. To zvyšuje částku, jíž je stát povinen zaplatit,“ uvedl Zdeněk Koudelka, advokát a právní expert hnutí Trikolóra, které požaduje, aby škodu zaplatil Arenberger ze svého.

„Bývalý ministr Arenberger vydával v době 7. dubna do 26. května 2021 mimořádná opatření, kterými zakazoval určité podnikatelské aktivity a zakazoval lidem přítomnost v provozovnách obchodů a služeb, přestože věděl, či vědět měl a musel, že jedná v rozporu se zákonem,“ popsal počínání dnes již bývalého ministra Koudelka. Náměstek pro legislativu a právo Radek Policar se na této činnosti podle Koudelky zřejmě podílel také, proto i on čelí trestnímu oznámení.

„Opatření označil Nejvyšší správní soud jako nezákonná. Ministerstvo nemůže obchod a služby a některé další činnosti zakazovat, ale jen omezovat, přičemž zákaz přítomnosti veřejnosti v provozovnách je zákazem služby. Ministerstvo však vydalo i nepřípustné omezení práva shromažďovacího či zakazující zpěv v kostele. Ministr Arenberger nereagoval na soudní rozsudky a zatvrzele porušoval pandemický zákon a práva lidí tím, že vydával následná opatření obsahující zákazy obchodu a služeb,“ vysvětluje Koudelka v čem spatřuje hlavní problém. Zároveň připomněl také to, že sám ministr při vydání prvního opatření připustil, že uvedené opatření je nezákonné, ale počítá s tím, že soud jej zruší až za určitou dobu, a to mu stačí.

Poslední kapkou byla pak zjištění novinářů, která dokazují, že vedení Ministerstva zdravotnictví o rozporu s pandemickým zákonem předem vědělo. „Tyto skutky mohou naplnit podstatu trestného činu zneužívání pravomoci úřední osoby, přičemž byla způsobena vážná porucha v činnosti velkého počtu podnikajících osob a škoda velkého rozsahu. Případně se jedná i o poškození cizích práv tím, že ministr uvedl v omyl osoby, že mimořádná opatření jsou zákonná a podnikatelé tak uzavřeli své provozovny, čímž bylo poškozeno jejich ústavní právo podnikat,“ dodal Zdeněk Koudelka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je byznys: Firma profesora-zavírače vyvařila na covidu. Dost

14:27 To je byznys: Firma profesora-zavírače vyvařila na covidu. Dost

Skoro každý den se veřejnost dozvídá, kolik přibylo nově pozitivně testovaných a k tomu je třeba tis…