Bude zaklekáváno! Podívejte se do Maďarska, do Polska… Hřib se v ČT rozjel

04.06.2020 22:30

„Může dojít, že bude zaklekáváno na určité obce, které nebudou dobře zapsány u centrální vlády,“ varoval v Interview ČT24 pražský primátor Zděněk Hřib (Piráti) před podporou samospráv pomocí dotací. Bojí se, že starostové budou popotahováni, když „udělají chybičku“. Svá slova opřel o dění, k němuž dle něj dochází v jiných státech a jmenoval Polsko a Maďarsko. Zmínil též, že Praha má být „zlatá slepice, která zemi snáší vejce“.

Bude zaklekáváno! Podívejte se do Maďarska, do Polska… Hřib se v ČT rozjel
Foto: Facebook Zdeňka Hřiba
Popisek: Zdeněk Hřib na koloběžce
reklama

Anketa

Hrozí v Evropě podobné nepokoje jako v USA?

89%
11%
hlasovalo: 10366 lidí
Hřib vyjádřil myšlenku, že by aktuální rozvolňování mohlo být mnohem rychlejší, chtěl by kupříkladu zcela zrušit limitaci vstupů do zoologických zahrad, což již komunikoval i ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO).

Zkritizoval též zavírací doby hospod. „Vypadá to, že ten virus je aktivní jen v noci a ve dne,“ odmítl. Argument o nebezpečnosti podnapilých lidí v noci odmítá. Naopak smysl dle něho dávají roušky v MHD.

Opatření se prý dotknou pražských podnikatelů až do částky sta miliard. Samotná Praha u svého rozpočtu přepokládá propad 12 miliard. Důležitý projekty však Hřib rušit nechce. Jako strategické infrastrukturní projekty jmenoval Metro D či lávku přes Vltavu v Troji.

Některé projekty se přesto budou odsouvat. Úprava rozpočtu a reálné projekty, kterých se úbytek v rozpočtu dotkne, se teprve budou řešit. Primárně se mají hledat úspory v provozní oblasti, dojde však i na odsun investičních projektů. Hrozí, že Praha nebude mít prostředky na úklid sněhu. „Musíme si přiznat, že na to teď zrovna nebudeme mít,“ předjímá Hřib možné problémy v zimě.

Primátor kritizoval, že náhrada úbytků v rozpočtech za pomoci dotací bude překážkou. „Může dojít, že bude zaklekáváno na určité obce, které nebudou dobře zapsány u centrální vlády,“ vyjádřil v návaznosti na dotace největší obavu, načež se jej moderátorka Zuzana Tvarůžková dotazovala, jak tohle může vědět. „No, protože to je běžný postup, který se ukázal být realitou i v jiných státech, kde k tomu dochází,“ vysvětloval Hřib. „V jiných státech, nebo v této zemi?“ opět ho přerušila Tvarůžková.

„Když se podíváte do Maďarska nebo do Polska, tak tam dochází k centralistickým tendencím té vlády. Dochází, že je určitým způsobem omezována ta vrstva demokracie, která je vlastně nejblíže lidem, to znamená samospráva obcí a měst. Tohle je jedna z cest, kterou to může probíhat, a já mám obavu z kriminalizace starostů,“ pronesl s tím, že ti mohou být popotahováni, když „udělají chybičku“.

„Stát nám bere peníze na investice, aby si za ně dělal PR kampaň,“ doplnil. Praha dle něho nemá peníze nazbyt. „Praha už historicky solidární byla, vzniká zde pětadvacet procent HDP,“ odmítl solidárnost velkých měst. Dodal, že z tohoto zisku DPH jsou dotovány okolní regiony a Praha je „zlatá slepice, která zemi snáší vejce“.

V rámci vylidnění metropole od turistů, kterých bylo v minulých letech až osm milionů ročně, se Hřib bude chtít zaměřit na kampaň, která zacílí i na ty domácí. Program by se měl jmenovat „V Praze jako doma“ a za přenocování by měli turisté získat 400 korun v podobě poukazů. Naopak v rámci regulace turismu by chtěl zavést možnou regulaci platforem sdílených bydlení, jednat se o tom má v příštím týdnu. Dojde i na podporu kultury, na tu má jít až 120 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tvl. Fiala s tou kráskou z TOPky přišli do pivovaru a dali si birell! Šlechta v saku, musel jsem odejít!" Svědek o kampani SPOLU v Telči

4:45 „Tvl. Fiala s tou kráskou z TOPky přišli do pivovaru a dali si birell! Šlechta v saku, musel jsem odejít!" Svědek o kampani SPOLU v Telči

ParlamentníListy.cz oslovil rodák z Telče, který byl podle svých slov účastníkem nedávné akce předse…