Budete šokováni, co Donald J. Trump řekl v noci o Rusku! A i další témata z projevu ke Kongresu stála za to

1. 3. 2017 6:42

Prezident Donald Trump vystoupil se svým prozatím zřejmě nejdůležitějším politickým proslovem. V úterý brzy ráno (našeho času) v americkém Kongresu promluvil k zákonodárcům, které požádal, aby podpořili jeho plán na reformu zdravotnictví, daní, národní obrany a imigrační politiky. Zajímavé je, že v projevu ani jednou nepadlo slovo „Rusko“. Trump se o Rusku vůbec nezmínil již v několikátém projevu v řadě. Nepronesl ani nic, co by se dalo vyložit jako narážka na vztahy s Putinem. V rámci zahraniční politiky probral islamismus a finanční požadavky na členy NATO.

Budete šokováni, co Donald J. Trump řekl v noci o Rusku! A i další témata z projevu ke Kongresu stála za to
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Donald Trump
reklama

„Dnes večer před vámi stojím s úmyslem předat vám zprávu o jednotě a síle,“ započal svůj projev v americkém Kongresu prezident Trump. „Nová kapitola americké velikosti právě začíná, Amerika znovu našla svou duši. Všichni naši spojenci mohou být spokojeni – Amerika je znovu připravena být světovým lídrem,“ zdůraznil Trump v úvodu svého projevu.

Prezident Spojených států poté znovu zdůraznil to, co sám považuje za své hlavní poslání – postavit Ameriku na první místo. „Dlouze jsme se zabývali otázkami spojenými s hranicemi jiných států, zatímco jsme naše hranice nechali otevřené. Financovali jsme globální projekty, ale zanedbali jsme své vlastní děti, města jako Chicago, Baltimore, Detroit a mnoho dalších napříč celými Spojenými státy,“ pokračoval Trump.

Od nyní se bude Washington zabývat primárně otázkami spojenými s obnovou samotných Spojených států. „Skomírající průmysl bude přiveden zpět k životu, naši veteráni dostanou péči, kterou si zasluhují, armáda bude mít přístup ke zdrojům, které si zaslouží,“ uvedl americký prezident.

 

Prezident Trump dále uvedl, že něco málo přes měsíc od jeho prezidentské inaugurace již začal plnit sliby, které dal svým voličům v rámci volební kampaně.

Anketa

Zaznamenali jste zdražení potravin?

3%
hlasovalo: 6966 lidí

Přepis projevu ZDE

„Od mého zvolení Ford, Chrysler, General Motors, Intel, Walmart a další korporace oficiálně prohlásily, že se chystají investovat miliardy dolarů ve Spojených státech, čímž budou vytvořeny desetitisíce nových pracovních míst,“ zdůraznil Trump.

„Naším přáním je, aby měli všichni Američané možnost dobýt se úspěchu, to se ovšem nemůže stát v prostředí, ve kterém vládne chaos. Musíme obnovit respekt k zákonu a našim hranicím. Z tohoto důvodu již brzy započne výstavba veliké, skutečně veliké zdi na naší jižní hranici,“ pokračoval Trump ve výčtu svých plánů.

Republikánský prezident dále zdůraznil, že povinností jeho administrativy je především zajistit bezpečí pro obyvatele Spojených států.

„Zavedli jsme již velmi razantní opatření na obranu naší země před islámským terorismem. Podle ministerstva obrany USA přišla většina lidí odsouzených pro akt terorismu z území mimo Spojené státy. Nemůžeme již dále pokračovat v politice otevřených dveří,“ zdůraznil americký prezident.

„K dosažení našich cílů, jak doma, tak i jinde ve světě, musíme nejprve znovu nastartovat náš vlastní ekonomický motor. Musíme vytvořit prostředí, ve kterém bude jednoduché podnikat. Nyní jsou americké podniky zdaňovány více než téměř v jakékoli jiné zemi. Můj ekonomický tým již pracuje na daňové reformě.“

Trump dále podotkl, že je sice stoupencem volného trhu, nicméně ne za podmínek, kdy je taková politika jednostranná. Prezident si tak stěžoval na to, že zatímco Spojené státy neuvalují žádná nebo téměř žádná cla na dovážené zboží, mnoho jiných států americký export clí.

„Jsem pro volný obchod, ale jsem také pro férový obchod,“ zdůraznil americký prezident.

Prezident Trump také uvedl, že se chystá změnit současnou imigrační politiku, díky které do Spojených států prý přichází příliš mnoho nekvalifikovaných pracovních sil, což ve výsledku stojí peníze daňové poplatníky. Trump se tak chce vydat cestou Kanady či Austrálie, jejichž imigrační zákony umožnují vstup do země pouze těm jedincům, kteří prokáží, že oplývají schopnostmi, které si daná ekonomika v daném stádiu vyžaduje.

Amerika na prvním místě

„Abych mohl zahájit program národní obnovy, obrátím se na Kongres s požadavkem na schválení návrhu zákona, který by měl ve výsledku vyprodukovat bilion amerických dolarů v investicích na obnovu americké infrastruktury. Mělo by se jednat jak o soukromé, tak i státní finance. Budou vytvořeny miliony nových pracovních míst,“ zdůraznil Trump.

Program národní obnovy se bude řídit dvěma základními principy – kupuj americké zboží a najímej na práci Američany.

Ke konci svého projevu hovořil Trump o povinném zdravotním pojištění pro všechny Američany, které zavedl jeho předchůdce Barack Obama a které je prý pro mnoho Američanů neúnosné a musí být zrušeno.

V úplném závěru Trump uvedl, že odesílá do amerického Kongresu návrh rozpočtu, který počítá s obnovou americké armády a s jedním z nejvyšších navýšení výdajů na zbrojení v americké historii.

„Říkám vám, že tam ty peníze tečou. Stejně tak očekáváme od našich partnerů v NATO, na Blízkém východě i v Tichomoří, že se aktivně zapojí do této iniciativy a zaplatí svůj podíl, musejí tak učinit. Budeme i nadále respektovat zavedené instituce a práva ostatních národů, stejně tak ovšem budeme vyžadovat i respekt z jejich strany k nám.“

„Mou prací není reprezentovat celý svět; mou prací je reprezentovat Spojené státy americké,“ zdůraznil Trump.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: fib
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak pracuje Pavel Šafr: Všechny možné manipulace a podrazy. Žantovský našel jeho článek, kde je to pohromadě

7:50 Jak pracuje Pavel Šafr: Všechny možné manipulace a podrazy. Žantovský našel jeho článek, kde je to pohromadě

TÝDEN V MÉDIÍCH Velký zástup poslanců by se měl silně ohradit proti arogantnímu vyjádření generálníh…