Budííček. A tvrdé probuzení. Nová čísla poslala ODS pod 10 procent a STAN téměř vyhnala ze Sněmovny

17.12.2020 11:14

Prosincová data volebních preferencí a volebního potenciálu od agentury Phoenix research rozhodně nepřinesou nadšení do řad pravicových subjektů. Jak ukázal tento výzkum, stabilní a neochvějné prvenství si drží hnutí ANO, o kus druzí jsou opoziční Piráti. Měření bylo uskutečněno první dva týdny v prosinci na vzorku přesahujícím 1000 respondentů.

Budííček. A tvrdé probuzení. Nová čísla poslala ODS pod 10 procent a STAN téměř vyhnala ze Sněmovny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš

Anketa

Chcete, aby vláda přes Vánoce a Silvestra otevřela hospody?

32%
68%
hlasovalo: 21125 lidí
Konkrétními daty řečeno má Babišovo hnutí ANO 26,9 procenta. Potenciál vládního uskupení skončil na hranici 35,8 procenta. Phoenix už nebyl tak štědrý vůči Pirátům. Ti by si v prosinci odnesli 15,8 procenta preferencí. V případě potenciálu hovoříme o téměř čtvrtině všech oslovených (24,9 procenta). Dodejme, že při sněmovních volbách v roce 2017 měla Bartošova strana 10,79 procenta.

Třetím v pořadí výzkumu aktuálního rozložení volebních sil byla ODS. Získala 9,9 procenta, potenciál občanských demokratů je 15,5 procenta. Lze tudíž dovodit, že ODS není ve srovnání s Piráty a ANO schopna vyjma svých stabilních voličů oslovit širší základnu. Na čtvrtém místě se umístilo hnutí SPD, které oproti říjnu zaznamenalo posun. Tomio Okamura by si odnesl 8,6 procenta preferencí, potenciál tohoto hnutí se zastavil přesně na dvanácti procentech.

Sociální demokracie opět překročila pětiprocentní mez, její potenciál je dokonce 7,1 procenta. Jde o bezmála shodný výsledek s rokem 2017. Jak vidno, předseda Hamáček po chudých měsících dokázal socdem pozvednout a podržet.

Mnohem horší je to však u lidovců a hnutí STAN. Oba tyto subjekty jsou jen těsně nad pěti procenty. Pro ně to znamená boj o každý hlas. Pod pěti procenty se drží trojlístek KSČM, TOP 09 a Trikolóra. Volební účast by byla v prosinci 57,7 procenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A co má být ten extrémismus?“ Písařovicová grilovala Lipovskou. Neuspěla

13:41 „A co má být ten extrémismus?“ Písařovicová grilovala Lipovskou. Neuspěla

Hana Lipovská je radní České televize, nyní se však rozhodla k tomu kandidovat do Poslanecké sněmovn…