Budou se válet doma na dávkách. Dolu s nimi! Překvapí vás, odkud to zaznělo

29.07.2020 15:00

Republikáni oznámili, že je na cestě čtvrtý stimulační balíček, který by měl podpořit americkou ekonomiku zasaženou pandemií koronaviru. Balíček obsahuje výdaje ve výši jednoho bilionu amerických dolarů. Demokratům to však nestačí, rádi by balíček rozšířili o další dva biliony dolarů. Republikáni seškrtali například podporu v nezaměstnanosti. Prý není možné, aby lidé vydělávali více na dávkách než prací. „Poloupečený návrh bez srdce,“ zaznělo od demokratů. „Republikánský návrh na snížení dávek v nezaměstnanosti, je, jednoduše řečeno, nerealizovatelný. Myšlenka, že musíme tyto dávky drasticky snížit, protože jinak pracovníci zůstanou doma, je velmi přehnaná,“ myslí si šéf demokratů.

Budou se válet doma na dávkách. Dolu s nimi! Překvapí vás, odkud to zaznělo
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident USA Donald Trump
reklama

Americký server Breitbart přinesl zprávu o chystané finanční pomoci Spojených států v boji s následky pandemie koronaviru. Republikánský Senát oficiálně představil balíček ve výši jednoho bilionu amerických dolarů. Tento balíček by měl dle republikánů pomoct americkým občanům a ekonomice. Tento balíček se nazývá „Zdraví, ochrana odpovědnosti za hospodářskou pomoc a školy“ (zkráceně HEALS) a míří primárně do těchto oblastí. Mimo jiné zahrnuje například jednorázovou platbu ve výši 1200 dolarů, pokračování programu ochrany výplat, financování znovuotevření škol a prodloužení dávek v nezaměstnanosti, ovšem se sníženou sazbou.

Celý článek ZDE:

Anketa

Chcete, aby Česká republika ratifikovala Istanbulskou úmluvu?

2%
98%
hlasovalo: 29927 lidí

„Vytvořili jsme cílený návrh šitý na míru, který míří přímo na srdce tří odlišných krizí, kterým naše země čelí: Dostat děti zpět do škol, dostat pracující zpátky do práce a vyhrát zdravotnický boj s koronavirem,“ okomentoval situaci republikánský senátor Mitch McConnell. Dále řekl, že se snaží o spolupráci s demokraty. „Bude to vyžadovat dvoustrannou spolupráci, aby se zákon HEALS stal zákonem pro americký lid,“ dodal.

Zákon navazuje na předchozí stimulační balíčky. Jedná se již o čtvrtou pomoc financovanou z federálního rozpočtu, avšak s částkou jeden bilion dolarů jde o druhou největší pomoc.

Více o pomoci jednotlivých zemí ZDE:

Jednou z nejvíce diskutovaných částí nejnovější pomoci je snížení federální dávky v nezaměstnanosti z 600 USD (13 435 Kč) na 200 USD (4480 Kč) za týden. Dávky v nezaměstnanosti by měli dostávat Američané po dobu dvou měsíců. Po skončení tohoto dvouměsíčního programu by se dávka přepočítala na 70 % předchozí mzdy pracovníka, maximálně však na 500 USD týdně včetně dávek v nezaměstnanosti jednotlivých států. Návrh republikánů dále zahrnuje jednorázovou dávku ve výši 1200 USD (26 900 Kč) za dospělého a 500 USD (11 200 Kč) za každou závislou osobu, čímž se myslí nejen děti, ale i studenti vysokých škol či rodiny starající se o své staré rodiče. Stejně jako v předchozím programu je dávka redukována pro osoby s výdělky vyššími než 75 000 USD ročně a je nepřístupná těm, kteří vydělávají více než 99 000 USD ročně.

Fotogalerie: - Jak je to s Covidem?

Tisková konference Adama Vojtěcha a jeho týmu ke s...
Tisková konference Adama Vojtěcha a jeho týmu ke s...
Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vo...
Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vo...
Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vo...
Adam Vojtěch

Dále program míří na otevření škol a univerzit, ochranu odpovědnosti zdravotnických pracovníků, škol a zaměstnavatelů, dodatečné financování ochranných pomůcek či zmrazení pojistného Medicare (program národního zdravotního pojištění) pro rok 2021 na úroveň z roku 2020. Pomoc má dle webu Aljazeera pobízet k výrobě osobních zdravotních pomůcek vyrobených v USA namísto dovážení pomůcek z Číny.               

Aljazeera poté dodává, že návrh též obsahuje 1,75 miliardy USD na stavbu nového velitelství FBI ve Washingtonu DC.

Demokratům se však návrh nelíbí. Sami by rádi podpořili takový návrh, který pro boj s následky koronaviru vyčlenil 3 biliony dolarů. Rádi by tedy utratili třikrát více než republikáni. Předseda demokratů v Senátu Chuck Schumer označil návrh za „poloupečený legislativní návrh bez srdce“, a to zejména kvůli snížení dávek v nezaměstnanosti.

Anketa

Prospěl Dominik Feri české politice?

3%
97%
hlasovalo: 14917 lidí

„Republikánský návrh na snížení dávek v nezaměstnanosti je, jednoduše řečeno, nerealizovatelný,“ uvedl. „Myšlenka, že musíme tyto dávky drasticky snížit, protože jinak pracovníci zůstanou doma, je velmi přehnaná,“ dodal. Tím mířil na argumenty republikánů, kteří obhajovali snížení dávek v nezaměstnanosti tím, že lidé obdrží více peněz na dávkách než v práci, a proto je třeba tyto dávky snížit.

V současné době se míra nezaměstnanosti v USA již snižuje. Zatímco v dubnu vystřelila z březnových 4,4 % na 14,7 %, tak v květnu již o procento poklesla a v červnu činila nezaměstnanost 11,1 % . Údaje za červenec nejsou prozatím k dispozici.

Graf vývoje míry nezaměstnanosti v USA.

Američané však ne vždy používají federální pomoc k zajištění základních potřeb. Koncem května vyšlo na povrch, že velká část Američanů tuto pomoc použila k nákupu akcií, kryptoměn či dalších komodit. Psal o tom například server CNBC.  „Lidé vydělávající 35 000 až 75 000 dolarů ročně zvýšili obchodování s akciemi o 90 % hned po tom, co obdrželi federální pomoc,“ psal server.

Připomeňme, že všechna pomoc v boji s následky koronaviru stojí peníze. V současné době je dluh USA přes 26 572 350 000 000 USD, to je téměř 600 bilionů Kč. Vývoj dluhu je možné sledovat v živém čase na této stránce. Jinak dluh představuje necelých 107 % HDP.

Vývoj dluhu k HDP.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…