Bulvár! Na televizní řež mezi Samkovou a Kocábem si stěžovali vzdělanci. Rada ČT je teď jistě nepotěšila

7. 10. 2015 16:41

Rada České televize dnes zamítla stížnost na veřejnoprávní televizi kvůli debatě o uprchlické krizi, v níž vystoupili advokátka Klára Samková a bývalý politik a hudebník Michael Kocáb. Kritiku výběru hostů odmítla konstatováním, že pouze uváděním různých názorů může ČT přispívat k celospolečenské debatě. Výkon moderátorů pak hodnotí jako přiměřený dané chvíli. Odpověď stěžovatelům radní schválili na dnešním veřejném zasedání.

Bulvár! Na televizní řež mezi Samkovou a Kocábem si stěžovali vzdělanci. Rada ČT je teď jistě nepotěšila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Číslo jedna na kandidátce hnutí Úsvit do eurovoleb, advokátka Klára Samková
reklama

Stížnost, kterou sepsal Michal Pavlásek z Etnologického ústavu Akademie věd a dokumentaristka Apolena Rychlíková, podepsala víc než stovka vědců, novinářů, umělců či studentů. Poukázali na vydání pořadu Události, komentáře, v němž se debata bez odborníků na uprchlictví podle nich stala ukázkou nepřijatelné "bulvarizace zpravodajství". K výběru hostů prý nestačí, že někdo hovoří emotivně nebo že má silně profilovaný názor. Dalším nezvládnutým pořadem podle stěžovatelů bylo Interview ČT24, v němž moderátorka v několika případech ponechala bez komentáře zavádějící informace.

Kritice mířící na výběr hostů se rada brání tím, že ze společenské diskuse nelze některé občany předem vylučovat. "Nemůžeme proto přijmout váš požadavek na jakýsi jiný, lepší 'výběr hostů' do televizních diskusí, z nichž by snad někteří nyní diskutující kvůli svým názorům měli být vyloučeni," uvedla. Rada neshledala porušení zákona ani Kodexu ČT.

Rada v odpovědi uvedla, že pečlivě zvážila veškeré argumenty, které porovnala s obsahem pořadů i s událostmi, které se v uvedených dnech staly. Současně upozornila, že ČT za poslední měsíce odvysílala stovky rozhovorů na téma migrace, a proto z nich nelze vytrhovat jeden či dva s tvrzením, že "ČT rezignuje na poskytování informací, které by vedly k hlubšímu porozumění dané problematiky". Součástí odpovědi je také příloha s informací o skladbě a počtu hostů zvaných do vysílání České televize k tomuto tématu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pas, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatek

4:44 Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatek

ROZHOVOR Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera byl ministr vnitra Jan Hamáček…