Bum. Žaloba na ČT kvůli volbám. Jmenován Václav Moravec. Známý advokát udeřil

16.09.2021 19:18

Česká televize odmítla do volebních debat vpustit hnutí Trikolóra Svobodní Soukromníci (TSS) a místo toho potěšila Šlachtu pod Přísahou. Podle právníka Rajchla jde o zcela jednoznačné porušení zákona a pravidel veřejnoprávní televize. Věc půjde k soudu. Moravec by prý neměl rozhodovat, kdo se ve vysílání objeví.

Bum. Žaloba na ČT kvůli volbám. Jmenován Václav Moravec. Známý advokát udeřil
Foto: archiv J. Rajchl
Popisek: Advokát Jindřich Rajchl.

Česká televize odepřela přístup do svých předvolebních debat uskupení Trikolóra Svobodní Soukromníci (TSS) a vpustila do nich podle téměř všech volebních průzkumů zanedbatelnou stranu Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty.

Anketa

Je Andrej Babiš mladší obětí svého otce?

21%
62%
hlasovalo: 71765 lidí

Advokát a místopředseda krajské organizace Trikolóry Jindřich Rajchl k tomu napsal: „Česká televize lže, manipuluje a porušuje jak svá vlastní pravidla, tak i zákon!!! Tímto otevřeným příspěvkem veřejně obviňuji Českou televizi z provedení vědomé předvolební manipulace formou diskriminace naší politické formace Trikolóra Svobodní Soukromníci z předvolebních debat. Toto rozhodnutí je flagrantním porušením vlastních interních pravidel, jakož i porušením zákona o ČT.“

Rajchl také poukazuje na to, že Česká televize si dopředu určila jasná pravidla, podle kterých vybírá strany do debat. Těmito kritérii jsou celostátní reprezentační průzkum volebních preferencí jednotlivých politických stran, váha kandidujícího subjektu v hlavních orgánech zastupitelské demokracie, tradice politické strany, velikost členské základny a zastoupení v některých z komor Parlamentu ČR.

Co se týká průzkumů, je na tom podle Rajchla TSS minimálně stejně, ne-li lépe jako Přísaha. „Desítky členů TSS působí jako starostové, místostarostové a zastupitelé po celé České republice. V Zlínském kraji už dokonce byli přímo za Trikolóru do zastupitelstva zvoleni. V Přísaze je podle dostupných informací jen jeden jediný člen zastupitelem v Pohořelicích,“ vypisuje Rajchl dále.

Co se týká tradice jednotlivých stran, výsledek je podle politika také zcela jasný: „Trikolóra byla založena v roce 2019, Svobodní v roce 2009, Soukromíci v roce 2008. Hnutí Přísaha v roce 2021.“

Ani členskou základnu nemá Přísaha větší než uskupení TSS. „Trikolóra Svobodní a Soukromníci v součtu přes 2 500 členů. Přísaha podle dostupných informací 128.“ Rajchl také poukazuje na to, že jeho uskupení disponuje také rovněž poslanci a jedním senátorem. Kdežto Šlachtova partaj nemá v zákonodárném sboru vůbec nikoho.

„Sečteno a podtrženo podle vnitřních pravidel ČT neexistuje jediná kategorie, v níž by Přísaha mohla dosáhnout lepšího hodnocení než TSS. I přesto Přísaha coby Babišův B tým do předvolebních debat pozvána byla, zatímco TSS nikoliv,“ zlobí se Rajchl dále. Poukázal také na to, že za TSS vyjádřili svoji podporu třeba i zpěváci Daniel Landa nebo Ondřej Hejma.

Česká televize se tak podle Rajchla vzdala role nestranného moderátora a snaží se ovlivňovat volby a umlčet 200 000 občanů, kteří vyjádřili TSS sympatie. „Proto jsme jednak podali žalobu na ČT k Obvodnímu soudu v Praze a proto jsme také připraveni v případě zvolení do Poslanecké sněmovny zásadně změnit pravidla pro přístup jednotlivých politických stran do vysílání ČT. Opravdu není možné, aby to, které strany se ve vysílání objeví, určoval podle svých subjektivních preferencí pan Václav Moravec a jemu blízcí kolegové. Tato praxe musí skončit a musí skončit ihned po volbách,“ napsal závěrem Rajchl.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Budete kandidovat na prezidentku? Miroslava Němcová neodpověděla...

20:03 Budete kandidovat na prezidentku? Miroslava Němcová neodpověděla...

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se mírně zlepšil, v Ústřední vojenské nemocnici jej navštívi…