Bursík vyhlásil válku levicové frontě, kterou prý ovládá Zeman

30.08.2013 11:44

Martin Bursík v rozhovoru pro Hospodářské noviny o sobě říká, že je spíše idealista. Naproti tomu si z působení ve vládě Mirka Topolánka vzal ponaučení a už by nešel do vlády, která by stála na většině jednoho hlasu. Odsouzení Martina Romana by vnímal jako doklad fungování české demokracie.

Bursík vyhlásil válku levicové frontě, kterou prý ovládá Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Bursík

Martin Bursík opustil řady členů Strany zelených a hned v zápětí zakládá novou stranu s názvem Liberálně ekologická strana LES. Chystá se s ní i do klání v předčasných sněmovních volbách. V kampani podle něj nebudou rozhodující ekologická témata, ale vymezení se proti „široké levicové frontě přepásané špagátem, za který tahá nahoře na Hradě Miloš Zeman“. Řekl to v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Bursík v rozhovoru připustil, že by bylo racionálnější vzít si nějaký čas na rozmyšlenou a novou stranu založit ne hned, ale později. Tak, jak to například udělal Václav Klaus. „Co se týče Klause, to je kombinace s tím, že on není velký hrdina. Jen tak zdánlivě vypadá. On si to uměl spočítat a řekl si, že to nepůjde,“ podotkl Bursík a dodal, že on to nepočítá. „To je právě ten rozdíl mezi námi. Máte prostě lidi více pragmatické a více idealistické a já patřím k těm druhým,“ prozrazuje o sobě Bursík.

O programu své nové strany Bursík řekl, že bude hotov příští týden. „Ale nebude to žádná litanie, protože lidi by ani neměli čas to přečíst. Bude tam i část, kterou bude primárně formulovat Jan Švejnar a lidé okolo něj, zaměřená na lidi, pro které ekologie není úplná priorita. Jsou to lidé, kteří jsou na straně svobody, táhnou společnost a chtějí mít dobré prostředí třeba pro podnikání,“ upřesnil.

Roman za mřížemi by byl dokladem toho, že česká demokracie funguje

HN zajímalo, jak Martin Bursík vnímá své působení ve vládě Mirka Topolánka, a to zejména z pohledu zakladatele strany, která chce v programu zakotvit boj proti korupci. HN připomněly, že Topolánkova vláda stála na hlasech přeběhlíků a nesla si s sebou například kauzu Promopro. Bursík prý dovede oddělovat to pozitivní i to, k čemu je nyní kritický. „Moje lekce proto je, že bych už nikdy nešel do vlády s většinou jednoho hlasu, protože to pokušení jednotlivce, který je najednou středem pozornosti, je příliš velké,“ konstatuje Bursík. "Pokud jde o přeběhlíky, neberte to jako alibismus, ale my jsme se na tom nepodíleli. Ale uznávám, že je to podezřelé."

V závěru rozhovoru se Bursík zmínil o jedné nedořešené věci. „Pro mě je třeba symbol Martin Roman. Bude-li za mřížemi, tak je to pro mě doklad toho, že česká demokracie funguje.“ MF DNES podle Bursíka ukázala faksimile smluv, ze kterých prý bylo jasné, že když byl šéfem ČEZ Roman, zároveň bral peníze za zakázky, které bez výběrového řízení dával Škodě Power, v níž měl majetkový podíl. „To je konflikt zájmů par excellence. Když ho vláda jmenovala do dozorčí rady ČEZ, aby kontroloval to, co tam nakradl, to byl okamžik, kdy u mě Petr Nečas skončil,“ říká rázně Bursík v rozhovoru.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…