Buzeranti, táhněte! S národem jděte do pr*ele. FOTO + VIDEO „ozdob“ letošní Prague Pride. A co následovalo?

12.08.2018 21:25

V sobotu po poledni odstartoval další pochod hrdosti sexuálních menšin. Pochodu se účastnily desítky tisíc lidí a jako každý rok v něm provokovaly křiklavými kostýmy a hesly. Zatímco většina účastníků Prague Pride přišla dát najevo svou sexuální orientaci nebo vyjádřit podporu sexuálním menšinám, některé skupinky svou účast pojaly jinak. Vynikla mezi nimi skupinka demonstrantů Socialistické solidarity, která se účastnila přímo průvodu, a dále pravicový radikál Pavel Matějný s hrstkou svých přívrženců. Na sociálních sítích se objevilo množství obrazového materiálu i ohlasů.

Buzeranti, táhněte! S národem jděte do pr*ele. FOTO + VIDEO „ozdob“ letošní Prague Pride. A co následovalo?
Foto: SocSol
Popisek: Takto se organizace Socialistická solidarita prezentovala v průvodu Prague Pride

Půl hodiny před polednem se v sobotu na Václavském náměstí v Praze začali scházet účastníci dalšího ročníku Prague Pride – pochodu hrdosti gayů, leseb a dalších sexuálních menšin. Přibližně o půl jedné odpoledne se účastníci pochodu vydali na pouť Prahou. Přes Opletalovu a Hybernskou na náměstí Republiky, dále do Revoluční a pak Řásnovkou a Klášterskou na Dvořákovo nábřeží. Prošli náměstím Curieových na Čechův most a pak až do sadů na Letné, kde byl pro účastníky pochodu připraven hudební program. Na bezpečnost lidí v průvodu dohlížela policie.

Anketa

Jsou homosexuálové v České republice kráceni na svých právech?

4%
96%
hlasovalo: 9155 lidí

Tzv. duhovým průvodem již tradičně vrcholil celotýdenní program festivalu Prague Pride. Finálního pochodu se účastnily desítky tisíc lidí. Účastníci kráčeli pomalu a klidně za doprovodu taneční hudby. Nesli si s sebou tradiční duhovou vlajku LGBT komunity, ale nechyběly ani loga Strany zelených nebo vlajky sněmovních Pirátů. Součástí průvodu byly i alegorická pirátská loď nebo transparenty.

„Média o tom mlčí, ale naše pirátská loď s konfetovým dělem v průvodu Prague Pride byla naprosto skvělá. A taky asi dvakrát větší než ostatní alegorické vozy, co jsem viděl-). Díky David Bodeček za všechno. Obsluhu bublinkovače na zádi zajistil Jakub Michálek. Zvolili jsme černobílý dresscode, neb jde o pirátské barvy. A taky o demonstraci toho, že průvodu se může zúčastnit každý i bez kdovíjakého kostýmu,“ zmínil Zdeněk Hřib, kandidát na pražského primátora za Piráty.

Fotogalerie: - Pochod Prague Pride 2017

Duhový průvod Prahou v rámci festivalu Prague Prid...
Duhový průvod Prahou v rámci festivalu Prague Prid...
Duhový průvod Prahou v rámci festivalu Prague Prid...
Duhový průvod Prahou v rámci festivalu Prague Prid...
Duhový průvod Prahou v rámci festivalu Prague Prid...
Duhový průvod Prahou v rámci festivalu Prague Prid...

A stejně jako na předchozích ročnících i na letošním Prague Pride nescházely v průvodu provokativní kostýmy. Pánové oblečení celí v růžovém s růžovými klobouky na hlavách a s bílými balonky v rukou. Další mladí byli pomalovaní barvami, s křiklavými maskami na tvářích, některé dámy byly oděny ve svatebním a kráčely spolu průvodem ruku v ruce.

Další účastníci si nesli transparenty. Jeden s fotkami mladých mužů s velkým nápisem „Nejsem na holky“. K vidění byl také transparent s nápisem „Nepřizpůsobuj se, měň společnost“, „Pryč s kapitalismem, ať žije plně automatizovaný queer komunismus!“.

Myšlenka komunismu byla rozvinuta také například na transparentu, který nesli demonstranti Socialistické solidarity, „Ser na nájmy, obsaď dům sexistickým hovadům“ a mezinárodní aspekt queer solidarity byl vyzdvižen heslem „S národem jděte do prdele“.

„Nemám nic proti jinak sexuálně orientovaným lidem, ale tihle trapáci, co mají potřebu exhibovat, jim dělají medvědí službu. Snaha likvidovat tradiční hodnoty kouká sponzorům z bot jako sláma,“ poznamenal pak ke skupince Socialistické solidarity poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna.

Není bez zajímavosti, že u sochy sv. Václava proti pochodu protestovalo několik desítek křesťanských aktivistů, kteří podle svých vlastních slov hájili tradiční rodinu a víru v Boha. Proti konanému průvodu Prague Pride protestovala také dvacítka lidí pod vedením pravicového radikála Pavla Matějného. Ti dokonce neváhali křičet ani hesla jako „Buzeranti, táhněte“. 

„Nejvíc jsou ti dva orteláčci a pán s bílou vlajkou DSSS... Samostatnou kategorii zábavy pak tvoří fešák na začátku, co mává fanglí a řve ‚nacionále‘, ten je zábavností zralý nechat se najímat na firemní akce...,“ napsal k tomu novinář Pavel Novotný.

A své napsal i bloger Roman Máca, který se Prague Pride, tedy demonstrace proti ní, zúčastnil. „Matějný je jako téměř každý správný český ‚vlastenec‘, který jediný může spasit národ, až po uši zadlužen. Mezi jeho věřitele patří klasický mix, bez kterého se pravý ‚vlastenec‘ neobejde. Jeho věřiteli jsou: PROFI CREDIT Czech, SMART Capital, Home Credit, CETELEM ČR, Provident Financial atd.,“ popsal Máca. 

 

„Na akci ‚vlastenců‘ rovněž dorazila u podobných setkání nikdy nechybějící ‚proruská propaganda‘. Konkrétně aktivista na plný úvazek Žarko Jovanovič se svým kolektivem. Společně pak své druhy z tzv. Národní obrody natáčeli,“ dodal.

„Suma sumárum… 20 ‚vlastenců‘ vyjádřilo hlas a vůli národa a vše pečlivě zaznamenala proruská propaganda. Po ukončení demonstrace se ‚vlastenci‘ odebrali podle jejich slov do hospody k jistému Davidovi na Vinohradech. Tam jistě u piva budou vyznávat ty pravé české hodnoty a s panákem tuzemáku v ruce spasí lid naší země. Tu správnou národní hrdost dodají písně Ortelu,“ uzavřel Máca.

„Dnes už jsem viděl aspoň deset statusů zesměšňujících chlapce a děvčata v tričkách Ortel na včerejším průvodu. Přátelé – i pro mě jsou jejich postoje trochu moc queer. A nechápu, proč je musejí dávat tak nápadně najevo a tvářit se, jako by jim to snad někdo zakazoval. Taky bych byl raději, kdyby si ty písničky poslouchali někde doma a nepředváděli se s tím mezi lidmi. Ale nezapomínejme. Ten včerejší průvod byl hlavně o toleranci. A nakonec – i černá je jednou z barev duhy,“ podotkl psychoanalytik Tomáš Rektor.

Možnosti prezentovat se na akci využily i některé firmy, často počítačoví giganti nebo například operátor Vodafone.

„Všechno, co nás štvalo před listopadem 1989, se postupně vrací. Jenže v horší podobě. A nezavádějí to bývalí komunisté, ale tzv. demokraté. Třeba prvomájové průvody. Napadlo vás tehdy, že budete jednou muset stát v centru Prahy a tleskat lidem, proti kterým třeba nic nemáte, ale nemáte taky nejmenší chuť účastnit se jejich sexuálních exhibicí, a to ani jako diváci? A kromě toho tleskat lidem, kteří otevřeně plivou na vás a váš národ? Samozřejmě to není povinné, ale pokud pracujete na centrále nějaké korporace, tak víte, že šéfové vás vidí. A ono se bude dříve či později rozhodovat o povyšování nebo propouštění. Jak že to máte s korporátními hodnotami? Ostatně ty komunistické prvomájové průvody taky nebyly striktně povinné. Ale... Jo, a samozřejmě je to pořádáno za vaše peníze. Ale na to jste už zvyklí,“ poznamenal dále sociolog Petr Hampl.

Na Václavském náměstí se prezentoval také nevládní sektor. Organizace Amnesty International přímo na náměstí rozdávala účastníkům průvodu transparenty protestující proti situaci gay komunity v Rusku. Na žlutých transparentech do jedné ruky byla vyvedena hesla „Pusa – deportace“ anebo „Pohlazení – 15 dní za mřížemi“.

Již zmíněná Socialistická solidarita v tiskové zprávě v neděli popsala svůj protest proti komercionalizaci celé akce.

„Během průchodu Václavským náměstím jsme se postavili před alegorický vůz firmy ExxonMobil a nenásilně zablokovali jeho jízdu. Skandovali jsme hesla jako ‚Za duhu se neschováte‘, ‚Ropnou skvrnu duhou nezakryjete‘ a ‚We are here, we are queer, the end of fossil fuels is near‘ (Jsme zde, jsme queer, konec fosilních paliv se blíží). Jsme skupina jednotlivců, antikapitalisticky smýšlejících queer lidí, kteří kritizují současnou komerční podobu festivalu Prague Pride a zejména jeho sponzory. Proto jsme se rozhodli pro nenásilnou přímou akci,“ poznamenali organizátoři levicového doplňku ,,průvodu hrdosti". 

Některým lidem se však podoba průvodu hrdosti zdála málo radikální. Uspořádali si proto alternativní Prague Pride v prostorách žižkovské Kliniky, kde se učili, jak blokovat homofoby, nebo pořádali „přednášky“ o tom, jak nejlépe kombinovat sex s drogami. V rámci debatního bloku se vyjímala taková témata jako „Promiskuita – anály mého putování“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ubožák. Znemožňuje se před smrtí. „Chvilkaři“ dali najevo, jak vidí Karla Gotta. Je to síla

17:21 Ubožák. Znemožňuje se před smrtí. „Chvilkaři“ dali najevo, jak vidí Karla Gotta. Je to síla

Přání od prezidenta zpěváku Karlu Gottovi vzbudilo mimo jiné i menší rozruch v Milionu chvilek pro d…