Bylo to možná úplně jinak. Vojenský analytik má zásadní podněty k sestřelení letadla

18.07.2014 9:17

Vojenský analytik František Šulc přináší vlastní pohled na pád malajsijského letadla nad východním územím Ukrajiny. Někdejší poradce z ministerstva obrany také varuje před unáhlenými závěry a v rozhovoru pro server iHNed.cz říká, že může jít i o obyčejnou propagandu. Stroj totiž mohl spadnout i sám a obě strany se to nyní snaží využít ve svůj prospěch.

Bylo to možná úplně jinak. Vojenský analytik má zásadní podněty k sestřelení letadla
Foto: youtube.com
Popisek: Trosky sestřeleného dopravního letounu na jihovýchodě Ukrajiny
reklama

Anketa

Kdo podle vás sestřelil civilní letadlo nad Ukrajinou?

hlasovalo: 712524 lidí

Podle Františka Šulce nelze vyloučit ani to, že za pádem dopravního letadla stojí nehoda. „Díky vyšetřování to, myslím, zjistíme velice rychle. Odpálení rakety by pravděpodobně bylo vidět na nějakém radaru, satelitních snímcích a podobně. Není zcela vyloučeno, že se jedná o obyčejnou propagandu. Stroj mohl spadnout sám a obě strany se to budou snažit využít pro sebe," uvádí v rozhovoru pro iHNed.cz.

Šulc dále uvedl, že sestřelit letadlo v deseti kilometrech není zrovna jednoduché. Samozřejmě rakety umějí sestřelit letouny i v takové výšce, nicméně systém musí být skutečně na vysoké úrovni. Letadla navíc, jak upozorňuje, létají v předem určených trasách a podle toho je lze poznat.

„Nemůžete se splést. I proto máte nadzvukové letectvo, je schopno identifikovat cíle ve vyšších hladinách. Radarem totiž nejste schopní identifikovat, co to přesně je," dodává Šulc.

Ten dále téměř vylučuje možnost, že by raketa byla vypálena na jiný cíl, ale spletla se, případně selhala. „Stát se může všechno, ale tohle je strašně nepravděpodobné. To spíš vyhraji v loterii. Rakety jsou řízené, obvykle také mají autodestrukční systémy. To znamená, že když se raketa zaměří špatně, tak ji můžete zničit. Může se stát, že na radaru špatně zalogujete cíl. Nebo cizí letadlo náhodně proletí ve stejné oblasti a dojde k nějakému pomýlení cílů. Stát se to může, ale tady pochybuji. Upřímně mi celá ta situace přijde zvláštní," říká František Šulc.

Do diskuse o pádu letadla přispěl i publicista Tomáš Haas. Ten se nedomnívá, že letadlo bylo sestřeleno raketou a spekuluje spíše o explozi uvnitř letadla. Při dopadu bylo vidět výbuch a plamennou kouli následovanou černým kouřem. To je prý typické pro výbuch leteckého paliva, ne pro dopad trosek.

„Znamená to rovněž, že to letadlo bylo při dopadu prakticky celé, všechny trosky včetně křídel a trupu s nádržemi musely dopadnout na stejné místo a najednou a explodovat až při dopadu," píše Haas.

Podle publicisty jsou navíc rakety, které by dokázaly ve výšce deseti kilometrů zničit letadlo, dost velké. Očekával by tedy, že pokud taková raketa zasáhne letadlo, explodovala by a s ní i letadlo, které by bylo v okamžiku zásahu rozmetáno na kusy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

16:04 Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

„Myslím, že kauza Kroupa překryla kauzu Vrbětice a udělala z ní kameňák. A to ještě fandím všem Kame…