Bylo to perverzní, ulevil si v HN komentátor kvůli Zemanovým medailím

30.10.2013 8:53

Petr Fischer ve svém komentáři pro Hospodářské noviny kritizuje výběr osobností prezidenta Miloše Zemana, kterým předal státní vyznamenání. Největší problém má s vyznamenáním Františka Čuby. To, že ocenění spolu s ním neváhali přijmout i dva uznávaní filozofové, Erazim Kohák a Václav Bělohradský, označuje Fischer za dokreslení perverznosti celé události.

Bylo to perverzní, ulevil si v HN komentátor kvůli Zemanovým medailím
Foto: red
Popisek: Prezident Miloš Zeman předal státní vyznamenání (28. 10. 2013)

Předávání vyznamenávání a řádů by se podle Petra Fischera nemělo nikdy proměnit v exhibici osobních preferencí a náklonností, protože státní vyznamenání uděluje jedincům za jejich zásluhy stát, nikoli osoba prezidenta. Má se tak dít z pohledu většiny. "Nejsou to medaile prezidentovy, nýbrž státní, přestože samotný úkon a rozhodnutí leží na nejvyšší státní hlavě," podotýká autor komentáře.

Za nejvíce kontroverzní osobnost, která získala ocenění, považuje Fischer bývalého ředitele JZD Slušovice Františka Čubu. Ten prý určitě nebyl oceněn za budování svobodné demokratické společnosti. "Nezbývá než Čubovo vyznamenání chápat jako poklonu Miloše Zemana 'slušovickému zázraku', dílu socialistického hospodaření," píše Fischer. Pokud se prý Zeman oceněním Čuby neklaněl k hybridu podnikatelského socialismu, existuje vysvětlení jediné, a to řád pro přítele. A stejně Fischer chápe i ocenění pro exministra Miroslava Grégra.

Zeman se postavil zákonu

Prezident prý tedy v tomto případě jednal proti dikci zákona, který ukládá, že řády a vyznamenání se mají udělovat s ohledem na všechny. "To, že se na tuto zvůli dívali hned dva oceňovaní filozofové (Kohák a Bělohradský), je jen dokreslením perverznosti celé události," píše ostře Fischer pro HN.

"Filozof se stává užitečným idiotem pervertující moci, chce-li ukojit vlastní ješitnost, anebo když je nadutě přesvědčen, že vládce dokáže svým přemýšlením ovlivnit," dodává autor komentáře a uzavírá jej slovy Nietzscheho, který varoval před sňatkem filozofie s politikou, které pro vlastní slávu a nadutost  přehlížejí libovůli moci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Žantovský účtuje: Padesát tisíc na akci akademiků se má vracet. A co náklady na „milou akci“ Prague Pride, před kterou hodně lidí raději odjíždí z Prahy?!

8:15 Petr Žantovský účtuje: Padesát tisíc na akci akademiků se má vracet. A co náklady na „milou akci“ Prague Pride, před kterou hodně lidí raději odjíždí z Prahy?!

TÝDEN V MÉDIÍCH Novináři a politici dali dohromady dvě akce, které přitom neměly vůbec nic společnéh…