Bývalá členka Pussy Riot v ČR: Zeman je spjat s Putinovým režimem, uznávám „trenýrkovou“ akci Ztohoven

30.10.2015 13:34

Zpravodajský web Novinky.cz dnes uveřejnil rozhovor s bývalou členkou skupiny Pussy Riot Marijou Aljochinovou. Ta je hostem na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, kde bude mimo jiné i přednášet. V rozhovoru mluvila o Vladimiru Putinovi a o vystoupení skupiny před moskevskou katedrálou.

Bývalá členka Pussy Riot v ČR: Zeman je spjat s Putinovým režimem, uznávám „trenýrkovou“ akci Ztohoven
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Členky skupiny Pussy Riot

Na začátek poznamenala Aljochinovová, že prezident Zeman je „spjat s Putinovým režimem“. To redaktor okomentoval slovy „Bohužel ano, stejně jako s Číňany“, a dodal, že s tím nic nemůžeme dělat, jelikož „byl demokraticky zvolen“. „Můžete vyměnit vlajku (za trenýrky),“ navrhla aktivistka a řekla „Já velmi uznávám tuto akci“.

K Pussy Riot se přidala, jelikož byla nespokojená s tím, že by měl Putin nastoupit na další šestileté funkční období. „A nebyly jsme samy, kdo s ním tehdy nesouhlasil, takže jsme si řekly, že něco uděláme,“ míní Aljochinovová a na dotaz, proč zrovna zvolily tuto formu protestu, dodává „Každý protest musí mít hudbu. Je to tradice“.

Mluví také o protestu před chrámem Krista Spasitele v Moskvě. Tehdy veřejně kritizovaly spojení církve a politiky, které podle nich představují Putin s pravoslavným patriarchou. „Víte jak využívají katedrálu? Pro firemní akce s mnoha umělci a taky pro párty,“ vysvětluje Aljochinovová, že svým vystoupením vlatně nikoho nemohly pohoršit.

Zároveň si myslí, že na Západě není třeba takových protestních akcí, jako je Pussy Riot a dodává, že například v USA podle ní jsou jiné problémy než spojení církve a politiky.

Ruského prezidenta Putina vidí jako jeden z největších současných problémů pro Rusko. Nevidí však žádného možného náhradníka na jeho postu a zřejmě podle ní ani nikdo takový není potřeba.

Nejdřív je totiž podle ní nutné zařídit, aby Putin odešel a následně uspořádat svobodné, spravedlivé volby. „Já nevěřím ve vůdce. Věřím každé osobě, která chce jednat, která koná akce. Nevěřím, že někdo přijde a zachrání nás. Je to velmi prosté,“ dodává aktivistka.

Aktivistka komentovala také zveřejňované průzkumy důvěry v ruského prezidenta, o jejichž pravých výsledcích ale pochybuje. „Slyšel jste, že by někdo řekl – věřím Putinovi? Mluvil jste s někým takovým?“ ptá se Aljochinovová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

19:39 Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

Na výstavě Zahrada Čech, kam se premiér Babiš neohlášený zajal podívat minulý pátek, jej pronásledov…