Bývalý asistent Matěje Stropnického vydělává až miliony z městských firem. Když jsme se zeptali, co za ně dělá, třískalo se dveřmi

15.08.2016 18:11

EXKLUZIVNĚ Martin Čáslavka, člen Strany zelených, bývalý asistent Matěje Stropnického na pražském magistrátu, předsedy představenstva firmy Skloexport, v minulosti taktéž zaměstnanec Makro Cash & Carry ČR nebo společnosti Ahold Czech Republic. Aktuálně jeden z těch, kteří mají dohlížet na miliardový byznys Pražských služeb. A to přes skutečnost, že není voleným zastupitelem a nesedí na žádné radnici. I s těmi má ovšem zkušenost, jelikož ani ne pět měsíců pracoval coby tiskový mluvčí v Liberci u tehdejšího primátora Jana Korytáře.

Bývalý asistent Matěje Stropnického vydělává až miliony z městských firem. Když jsme se zeptali, co za ně dělá, třískalo se dveřmi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební kampaň Zelených

ParlamentníListy.cz byly právě na Čáslavkovo působení v Pražských službách upozorněny takto. „Po podniku se říká, že přišel Štěpánek (starosta Prahy 4, předseda dozorčí rady Pražských služeb a taktéž člen Strany zelených), který řekl, že se domluvil s Krnáčovou a ta pak s Šaškem nebo Romanem (zástupci vedení této společnosti, pozn. red.), aby Čáslavka dostal novou smlouvu, protože už nedělá asistenta Matějovi Stropnickému a potřeboval by peníze," uvedl náš dobře informovaný zdroj, jehož identitu samozřejmě nelze prozradit.

K právě popsané smlouvě jsme se nakonec dostali také. Jedná se o "smlouvu o výkonu funkce člena představenstva" a Čáslavkovi zaručuje až neuvěřitelné jmění. Smluvní strany se totiž dohodly, že Čáslavkovi náleží měsíční odměna 80.000 korun a k tomu benefit, takzvaná roční odměna, až 50 procent z dvanáctinásobku "fixní měsíční odměny". Tedy polovina z 960 tisíc korun navrch, pokud společnost splní plánovaný zisk. Souhrnně se tedy bavíme o sumě až 1,5 milionu korun za rok! Nás logicky zajímalo, za co tyto astronomické peníze muž, který nikdy nepracoval ve vrcholových manažerských funkcích, má.

Jak totiž ParlamentnímListům.cz uvedla sama primátorka Adriana Krnáčová, obsazování dozorčích rad a představenstev městských společností musí souviset s odborností jednotlivých nominantů. „Za sebe mohu uvést, že během koaličních jednání týkajících se obsazování funkcí ve volených orgánech městských společností jsem prosazovala a do budoucna budu prosazovat i nadále, aby tato místa byla obsazována kvalifikovanými odborníky, kteří mají nejen adekvátní vzdělání, ale i zkušenosti z daného oboru," konstatovala primátorka s tím, že „nemá jít o žádné trafiky". Ke konkrétnímu případu Čáslavka se již primátorka neozvala. A tohoto bobříka mlčení neměla sama, k čemuž se teprve dostaneme.

Málem bychom zapomněli (ne)vtipnou historku: při dotazování na pražském magistrátu nám úředníci dvakrát práskli dveřmi před nosem, jelikož prý se zelenými nechtějí mít nic společného.

Ukázka z platné smlouvy:

Fakta jsou tedy následující: podle našich zjištění si zástupce Strany zelených vydělá jen v Pražských službách až milion a půl ročně. Co přesně dělá, jaká je jeho pracovní doba, na to jsme se ptali právě v opakovaně zmíněné firmě. „Pan Bc. Martin Čáslavka má smlouvu o výkonu funkce člena představenstva, kterou jako takovou schválila dozorčí rada společnosti. Zdůrazňujeme, že smlouva je zcela standardní a nevybočuje z rámce podmínek nebo kompetencí a ani finančního ohodnocení jiných členů představenstva Pražských služeb," konstatoval pro ParlamentníListy.cz Radim Mana. Této stručné odpovědi předcházela vzájemná komunikace mezi ním, vedením a dalšími zúčastněnými. Tak například generální ředitel a předseda představenstva Patrik Roman, který měl podle našich informací skončit s příchodem Adriany Krnáčové, poznamenává: „Dekuji za pripravu konceptu odpovedi. Je jen potreba upravit zacatek odpovedi tak, aby korespondoval se skutecnosti, nebot kolegova smlouva jiz byla dozorci radou schvalena. PR." V kopii této nevinné interní e-mailové komunikace byl rovněž Martin Čáslavka. Nereagoval.

Na dotazy, kdy přichází do práce, v jaké kanceláři ho můžeme navštívit a co přesně za 80 000 - 120 000 měsíčně udělá, jsme se doposud nedozvěděli nic. Na okraj těchto faktů můžeme ještě doplnit, že Pražské služby jsou natolik solventní, že Čáslavkovi „budou hradit veškeré náklady při použití mobilu pro služební a soukromé účely" a o tom, že dostal i auto, snad netřeba pochybovat.

Další dvě kapitoly příběhu tvoří politická a ryze pracovní rovina. Podle smlouvy, ale i podle "návrhu usnesení", který zajišťuje božský příjem, má Čáslavka dohlížet nad činností dvou firem: EVOK a AKROP. Ty evidentně patří do portfolia Pražských služeb, ale ve chvíli, kdy jsme se začali ptát, rázem celý tamní ansámbl oněměl. Přitom nešlo o složité otázky. Zajímalo nás, co přesně Martin Čáslavka dělá, kdy jsou pravidelné schůzky a jaké jsou z nich výstupy. Neboť nesmíme zapomínat, že dotyčný sedí nejen v Pražských službách, ale rovněž v Pražské plynárenské jako člen dozorčí rady a podle všeho je ještě placeným poradcem ve společnosti 4-Majetková. Podle svého Facebooku navíc pomáhá se senátní kampaní Václavu Bělohradskému. Chtěli jsme proto vědět, jak se dá toto všechno stihnout a jaké jsou měřitelné výsledky. Ty asi nejsou, do práce zřejmě nechodí, kancelář nejspíše neexistuje a to je celé. Alespoň tak to na nás doposud působilo.

Dotazy, které zastupitelka Kolínská a její asistenti "neviděli"

A tak jsme konečně požádali o stanovisko ty, jichž se problematika týká. Zástupce Strany zelených, tiskového mluvčího a adekvátních politiků této strany na pražském magistrátu. Abychom nechodili kolem horké kaše: Předseda Matěj Stropnický se nebyl schopen za dva týdny vyjádřit, mluvčí také ne. Zelená náměstkyně primátorky Petra Kolínská spolu se svými asistenty nereagovala taktéž dva týdny. Triviální dotazy si můžete přečíst výše. Obdobně "rovně" se k celé věci postavil další Zelený, tentokrát Ondřej Mirovský. Mlčel i Petr Štěpánek, rovněž ověnčený mnoha placenými funkcemi. A tak nám mozaiku pomohli dopsat Piráti. „…hlavně ale vidím problém v tom, že pan Čáslavka je zjevně politický nominant Strany zelených, bývalý asistent Matěje Stropnického a podle mého názoru by management firem měl být čistě odborný. Když si Matěj Stropnický dosadí do vedení městské firmy svého asistenta, je to poněkud groteskní. Přijde mi těžké skloubit funkci v představenstvu miliardové městské firmy a ve volném čase dělat manažera kampaní Strany zelených," sdělil ParlamentnímListům.cz předseda klubu Pirátů na magistrátu Jakub Michálek.

O tom, že Zelení se problému Čáslavka účelově vyhýbají, svědčí i skutečnost, že z těch mailů, na něž opakovaně a marně posíláme dotazy, chodí běžné tiskové zprávy. Od zelené Kolínské po postoje celé této partaje.

Mgr. Ondřej Mirovský, M.EM

  • SZ
  • Měníme klima v české politice!
  • městský radní

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

22:35 „Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (SPOLU), Vojtěch Filip (KSČM), Jan Hamáček (ČSSD), Zuzana Majerová Za…