Bývalý eurotajemník Prouza uhodil: Lidé dobře vědí, co jim Unie přináší. Ale nechce se jim za to platit

13. 5. 2019 22:20

Češi nejsou podle nedávného průzkumu agentury Median zdaleka tak euroskeptičtí, jak se často uvádí. Podle zakladatele projektu Moje Evropa Tomáše Prouzy hlavní problém spočívá v tom, že lidé věří tradičním mýtům o Unii a jsou celkově málo informovaní.

Bývalý eurotajemník Prouza uhodil: Lidé dobře vědí, co jim Unie přináší. Ale nechce se jim za to platit
Foto: Repro Twitter
Popisek: Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR

„Češi jsou velmi pragmatičtí. Vidí ty výhody, se kterými se potkávají každý den ve svém životě. Zároveň ale nechtějí přiznat, že za ty výhody by měli také něco zaplatit,“ říká k výsledkům výzkumu Prouza.

Podobně vidí situaci i rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Müller. „Převažují lidé, kteří jsou spokojeni s členstvím v Unii, ale máme trochu hokynářský přístup. Hodně očekáváme, ale málo chceme dát,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Müller.

Problémem je podle Müllera nedostatečné povědomí o fungování orgánů EU. „Voliči často tápou v tom, jaké pravomoci má Evropský parlament, co je to Evropská rada nebo Komise. Je to důsledek neschopnosti státu i Unie samé o sobě mnohem živěji komunikovat,“ doplňuje Müller.

Samotný výzkum ukázal, že existuje více skupin než jen příznivci a odpůrci Unie. „Říkáme eurohujeři a euroskeptici a vzniká dojem, že jsou nějaké dvě skupiny. Když ale zohledníte všechny otázky typu, jestli ti lidé jsou pro vystoupení z Unie atd., tak zjistíte, že těch skupin je kolem sedmi,“ uvádí sociolog Daniel Prokop.

Zhruba pětina Čechů jsou ti, kteří si uvědomují výhody členství, ale nejsou hodnotově proevropští. Další pětina považuje Unii za prospěšnou, ale kritizuje její fungování. Sedmnáct procent dotázaných Unii nevěří a požadují tzv. czexit. Pouze dvanáct procent jsou lidé vyloženě proevropští.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Totalita „multi-kulti“! udeřil Kubera v Terezíně. A je z toho veselo

20:00 Totalita „multi-kulti“! udeřil Kubera v Terezíně. A je z toho veselo

Na vzpomínkové akci k uctění obětí nacistické perzekuce na Národním hřbitově v Terezíně promluvil i …