Bývalý německý ministr zahraničí: TTIP přinese blahobyt a nová pracovní místa

23.01.2015 14:17

Německé protiislámské hnutí Pegida je jen přechodným jevem, domnívá se bývalý ministr zahraničí Spolkové republiky Německo Hans-Peter Friedrich. Uvedl to v rozhovoru, který poskytl pátečním Lidovým novinám.

Bývalý německý ministr zahraničí: TTIP přinese blahobyt a nová pracovní místa
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.
reklama

„Já považuji Pegidu za protestní hnutí, přičemž politici by měli na podobné záležitosti vždy reagovat,“ uvedl. Podle něj je vznik hnutí znamením toho, že se ve společnosti pod povrchem děje cosi, co by nemělo být bráno na lehkou váhu. Myslí si, že účastníkům mnohatisícových demonstrací Pegidy nejde o islám, ale že jde o zástupné téma pro lidi, kteří mají strach ze ztráty identity.

Uvedl také, že se neztotožňuje s výrokem německé kancléřky Angely Merkelové, která uvedla, že islám k Německu patří. Podle něj samozřejmě platí, že čtyři miliony muslimů, kteří v Německu žijí, jsou do tamní společnosti integrováni. „Nedá se ale přece říct, že by v Německu byla přítomna islámská tradice. Navíc islám jako homogenní proud vůbec neexistuje,“ argumentoval.

Vyjádřil se také k nyní projednávané dohodě o Transatlantickém partnerství pro obchod a investice (TTIP). Podle něj jsou otevřené trhy vždy pozitivní, protože přinášejí blahobyt a výhody všem zúčastněným. Prý je také dobré, že Američané a Evropané budou jednat jako rovný s rovným. „Dohoda přispěje k úspoře nákladů, vytvoření nových pracovních míst a přinese blahobyt,“ uvedl Friedrich. Poukázal i na to, že bez ohledu na to, zda se tuto smlouvu podaří uzavřít, připravují USA podobnou smlouvu i s asijskými státy. „Byla by škoda, pokud by standardy budoucích technologií byly stanovovány v USA a v Asii a Evropané by to nemohli ovlivnit,“ dodal.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Pavel udeřil na Sputnik. Má jasno. Jenže pak přišli jiní a ukázali realitu v EU. Nehezké

19:35 Generál Pavel udeřil na Sputnik. Má jasno. Jenže pak přišli jiní a ukázali realitu v EU. Nehezké

Vakcína, ropa či investice jsou komodity, které jsou používány jako nástroje vlivu a moci. Kdo říká,…