Bývalý policista: Nemáme tu právní stát ani skutečnou demokracii

01.12.2013 15:57

Emeritní vrchní policejní rada, plk. v.v. doc. Miroslav Němec, stínový ministr vnitra LEV 21 a předseda rady pro otázky vnitřní bezpečnosti státu LEV 21, píše ve svém komentáři o úpadku práva v naší zemi a zamýšlí se nad tím, zda máme skutečnou demokracii, či pouze nominální, omezenou na formální stránku, postrádající však vnitřní náplň vlády lidu.

Bývalý policista: Nemáme tu právní stát ani skutečnou demokracii
Foto: Redakce
Popisek: Miroslav NĚMEC z LEV 21

S odvoláním na prvý článek Ústavy, uvádějící, že „Česká republika je svrchovaný, jednotný a demokratický stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana“, vyvozuje docent Němec, „že náš platný právní řád by měl dodržovat nejen každý řadový občan, ale zejména každý představitel státu, ať je to již politik či státní úředník“. Skutečnost však spatřuje v odlišném světle. 

„Kdyby občas pochybil nějaký začínající úředníček, snad bychom to ještě dokázali pochopit, neboť nikdo učený z nebe nespadl, ale když právo porušují staří a zkušení harcovníci, letití právníci a další odborníci, dokonce i policisté, soudní znalci, státní zástupci, soudci a politici, lze se vcelku oprávněně domnívat, že tak činí naprosto úmyslně a nebojím se říci, že se zcela jasným cílem a zištnými úmysly,“ píše Miroslav Němec ve svém komentáři na serveru VašeVěc.cz a vyjmenovává řadu příkladů zjevného pochybení státní moci, někdy i vyloženého bezpráví.

S odvoláním na ně vyvozuje, že „u nás má právní stát zatím pouze deklaratorní charakter, ale ve skutečnosti zde není a není zde fakticky ani žádná skutečná demokracie, neboť demokracie jako vláda lidu musí právě právní stát plně garantovat, státní úřady a organizace musí plnit své úkoly ve vymezeném rozsahu naprosto přesně a orgány ochrany práva, kam patří i státní policie, musí plnit úkoly na 100 procent“ - myslí si někdejší vysoký policejní důstojník a dodává: „Jedině dobře zaplacená, neúplatná a naprosto nezávislá policie totiž může plnit svou společenskou roli a přispívat k rozvoji demokracie z `demokracie po česku`, která tady v současné době je, na skutečnou demokracii pro lidi.“ 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy budete Babiše volit za prezidenta?

Nebyl byste totiž jediný za ANO, kdo by ho nevolil. Nemyslíte, že to o něčem také vypovídá? Jasně, žijeme demokracii, kde jsou odlišné názory běžné. Na druhou stranu, není divné, když lídr strany nemá podporu ani u vlastních lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ona je vožralá?“ Štvanice na mluvčí Pavla nekončí. Žantovský a Gabal zakročili. Marně

8:20 „Ona je vožralá?“ Štvanice na mluvčí Pavla nekončí. Žantovský a Gabal zakročili. Marně

Po jednoznačném vítězství Petra Pavla v prezidentských volbách na sebe překvapivě strhl největší poz…