Bývalý poslanec Komárek otevřeně popsal, jak to chodí ve Sněmovně

08.02.2019 9:11

Martin Komárek, někdejší novinář MF Dnes a poslanec hnutí ANO za Liberecký kraj, se rozhodl lidem popsat, jak to chodí ve Sněmovně. Raději se podívejte sami, co napsal.

Bývalý poslanec Komárek otevřeně popsal, jak to chodí ve Sněmovně
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec Martin Komárek v Ostravě.

Martin Komárek v páteční MF Dnes popsal, jak to chodí ve Sněmovně. Lépe řečeno, popsal, co se děje, když je poslanec „marod“ nebo si na „maroda“ hraje, protože se mu nechce vysedávat v poslanecké lavici. Většina občanů musí přinést zaměstnavateli neschopenku. Živnostníci a poslanci však tuto povinnost nemají. Když živnostník nepracuje, nemá nad sebou šéfa, který by mu vynadal, ale také přichází o zakázky, může se dostat do nemalých finančních problémů.

Když je nemocný poslanec, do finančních problémů se nedostane, protože mu stále chodí plat v plné výši. Dokud má mandát poslance, má i poslanecký plat. I kdyby seděl ve vězení, jak dokládá případ Davida Ratha.

A co se stane poslanci, který nedorazí na jednání ze zdravotních důvodů? Skoro nic. „Poslanec, který nepřišel na zasedání, dosud nemusel předkládat nic. Bylo na jeho vůli, zda se omluví, nebo ne. Většina zákonodárců se omlouvala. Nejčastěji ze „zdravotních důvodů“, z „rodinných důvodů“ nebo kvůli zahraniční cestě. Nikdo však omluvenky nekontroloval, neboť to nikdo udělat ani nesmí,“ napsal Komárek.   

„Nad poslancem totiž nikdo nestojí, nemá žádného šéfa, který by ho mohl volat k odpovědnosti. Toto výsadní postavení dané ústavou tresty za neomluvené hodiny nemění. I ti méně inteligentní nebo hodně bohémští poslanci tedy dají příkaz asistentovi, aby je omluvil ze zdravotních důvodů, když se jim do Sněmovny nechce nebo když je z jejich hlediska nesmyslné, aby tam byli,“ pokračoval Komárek.

Jen když je důležité hlasování, musí poslanec přijít do Sněmovny, aby nechyběl vládní většině nebo opozičnímu bloku, který chce vládě zavařit. Tato hlasování ale hlídají předsedové poslaneckých klubů.

Teď přišel na přetřes návrh, že by poslanec měl předkládat omluvenky za svou nepřítomnost, jak to dělají jiní zaměstnanci, ale podle Komárka to není ten nejlepší nápad. Organizační výbor Sněmovny by teoreticky mohl zasáhnout proti lidem, kteří chodí do práce méně, než by asi měli, ale mezi poslanci by to pravděpodobně vyvolalo další ostrou přestřelku.

„A budou se hádat i v případě, že organizační výbor přece jen zasáhne proti jakémukoli „nechodiči“. Jeho klub, jak už to bývá, se ho zastane a obviní lidi z jiných klubů, že jsou daleko horší než tento. Bude svolána mimořádná schůze. Jako každou mimořádnou schůzi ji bude sledovat televize a bude se o ní psát. Zástupci lidu nemilují nic víc, než když se mohou vidět na obrazovce, byť by byli jedinými, kdo na to kouká… Jednodušší tedy nejspíš bude postih sice mít, ale nikdy v žádném případě ho neuplatňovat. Tak to u nás ve Sněmovně prostě chodí…“ uzavřel bývalý poslanec.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…