Bývalý primátor Českých Budějovic má jít na pět let do vězení

20.01.2016 13:27 | Zprávy
autor: vam, čtk

Bývalý českobudějovický primátor Juraj Thoma (Občané pro Budějovice) má jít podle dnešního rozsudku na pět let do vězení s ostrahou za zneužití pravomoci úřední osoby. Soud také rozhodl, že má zaplatit škodu více než 12,5 milionu korun a pět let nesmí vykonávat funkce ve veřejné správě. Podle obžaloby Thoma v roce 2010 podepsal dodatek ke smlouvě na IT zakázku v hodnotě 37 milionů korun, aniž by ji schválila rada města. Obvyklá cena za podobnou zakázku může být podle znalců až o 12 milionů korun nižší. Thoma od začátku případu vinu popírá. Dnešní rozsudek není pravomocný.

Bývalý primátor Českých Budějovic má jít na pět let do vězení
Foto: archiv
Popisek: Primátor Českých Budějovic a lídr HOPB Juraj Thoma

Podstatou stíhání byla skutečnost, že primátor podle policie v červnu 2010 jako úřední osoba neoprávněně uzavřel dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení se společností BitServis. Státní zastupitelství začalo případ řešit před třemi lety, ale po několika měsících primátorovo stíhání zastavilo. Policie se předloni k vyšetřování vrátila a státní zastupitelství tehdy podalo návrh na obžalobu Thomy.

Podle státního zástupce Václava Průchy nelze Thomovu vinu zpochybnit. Žalobce zdůraznil, že Thoma podepsal dodatek, aniž by byl projednáván a schválen radou. Navíc podle Průchy dodatek představuje novou smlouvu, což si prý primátor musel uvědomovat. Pro Thomu žádal šest let vězení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…